Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se zbavit skvrn na rajčatech

Čvc 1809 Autor: Redakce

Bohatá úroda rajčat je otázkou správné péče. Jde o plodinu, která vyžaduje příjem dostatečného množství minerálních látek, aby se plody vyvíjely přesně tak, jak mají. Úroda je ovlivněna nejenom pravidelným zaléváním a zaštipováním, ale i vhodně zvoleným hnojením. Jak na to, aby se na rajčatech neobjevovaly skvrny?

Čím jsou způsobeny skvrny na rajčatech?

Hnědé skvrny na spodních částech rajčat značí nedostatek vápníku. Ten patří mezi klíčové prvky pro správný vývoj plodů, což stejně platí například i u jabloní. Vápník je obsažen v hnojivech určených speciálně na rajčata, kdy je důležité dodržovat dávkování uvedené na balení. Na vznik těchto skvrn jsou obecně náchylnější odrůdy s většími plody a drobná koktejlová rajčata na ně tolik netrpí.

hnede skvrny na rajcatech

Výkyvy počasí

Počasí bohužel neovlivníme a velké teplotní i srážkové výkyvy mohou s úrodou hodně zamávat. Když po suchém období následují deště, není se čemu divit, že rajčata mohou popraskat. Prevencí je pravidelné zalévání i v suchých dnech, aby rostlina pracovala s příjmem vody vyváženě a ne v nárazových dávkách. Dlouhodobé sucho je také příčinou vzniku tmavých suchých skvrn. Velké horko také může působit takzvaný zelený límec, což je nedozrálá oblast v horní části rajčete. Jde o fyziologickou poruchu způsobenou právě přílišným teplem a intenzivním slunečním zářením.

Prevence proti plísním

Vlhké počasí a nesprávně prováděná zálivka na listy mohou vést k rozvoji plísňových onemocnění. Jakmile se jednou objeví, mohou bez včasného zásahu napadnout celou úrodu. Často se vyskytuje zejména plíseň rajčatová s projevy hnědých skvrn na listech a plodech. Pokud se chcete podobnému problému vyhnout, vybírejte odolné odrůdy. Vhodné je také ošetření speciálními fungicidy, které jsou určené pro použití na zelenině.

plisen na rajcatech

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist