Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak se starat o králíka umístěného celoročně venku?

Pro 1430 Autor: Redakce

kralik v kotciChov domácích zvířat býval typickým hlavně pro obyvatele vesnic, kteří měli k dispozici dostatek prostoru. Jednalo se převážně o užitkový chov na maso či další potraviny. V dnešní době se vše obrací a většina lidí chová velkou spoustu zvířat hlavně pro radost a zábavu. Kočky, psi, morčátka, křečci, rybičky nebo třeba andulky, fantazii se meze nekladou. My se dnes zaměříme na chov králíků, kteří jsou také velmi oblíbení a potřebují tak jako každý domácí mazlíček specifickou péči.

O výběru a koupi králíka snad někdy jindy, my se rovnou vrhneme na jejich chov a budeme se snažit informovat o jejich správné péči, když se rozhodnete jej chovat venku.

Kam králíka umístit?

Jsou tedy dvě základní varianty a to chov v teple domova v kleci či akváriu anebo venkovní chov v králíkárně. Pokud se rozhodnete pro chov venku, je důležité sem králíka umístit hned od začátku, aby se stihl do zimy aklimatizovat a aby mu zhoustla srst. Při horkých letních dnech musíme myslet na to, aby králíkárna a králík v ní nebyl vystaven přímému slunci. Lze mu tedy vyrobit výběh, který můžeme umístit do stínu. Králík bude mít tolik potřebný pohyb a navíc se schová před pichlavými slunečními paprsky.

klec pro kralikyVýběr správného výběhu

Výběh je nutné zapustit buď 50 cm do půdy anebo pořídit přenosný, takový, aby měl z pletiva vytvořené i dno. Králíci se totiž rádi podhrabávají a tak by vám mohl snadno utéct. Je také důležité, aby i vršek venkovní klece byl opatřen pletivem. Králíci jsou velmi často cílem dravců, díky zajištěné svrchní straně bude tak zvíře v bezpečí před predátory. Než ale svého miláčka pustíte pást se na čerstvou trávu, je dobré ho nějaký čas před tím navyknout na tento typ krmení v králíkárně, aby nereagoval zažívacími problémy.

Jak zabezpečit králíka na zimu?

O letním chovu jsme si už řekli dost, ale jak se o králíka postarat během zimy? Při teplotách pod bodem mrazu je nutné zateplit králíkárnu. Na dvířka připevníme sklo nebo průhledný plast, aby nedocházelo k úniku tepla, ale králíček měl výhled ven. Často chovatelé také využívají přitápění například 100 W reflektorovou žárovkou, což králíkovi v jeho domečku zajistí opravdu příjemnou teplotu. Pokud se rozhodnete pro toto topení, je velmi nutné dostatečně zabezpečit kabely před ostrými králičími zuby. Teplo také udržuje dostatek slámy v králíkárně a zapomínat bychom neměli ani na kontrolu vody a krmení, aby nedošlo k zamrznutí. Nevýhodou při teplotách hluboko pod bodem mrazu je nemožnost nechat králíka proběhnout, protože by byl vystaven teplotnímu šoku. Jedinou možností je pustit ho v nějaké chladnější chodbě, kde je podobná teplota jako v králíkárně. Také se nedoporučuje vyměňovat podestýlku tak často jako v ostatních teplejších měsících.

Vybavení králíkárny

kralicekZákladem je samozřejmě podestýlka, která může být v podobě pilin nebo slámy nejlépe do výšky 20 cm. Králíci jsou vcelku čistotná zvířata a dokážou se naučit využívat i králičí záchůdek, který lze koupit ve zverimexu. Každý den by měl proběhnout úklid trusu a alespoň jednou za týden výměna svrchní části steliva, jednou za měsíc pak výměna veškerého steliva. Dalším bodem je samozřejmě napáječka nebo miska s vodou a miska na potravu. Co se týče potravy, králík si jako býložravec pochutná na zelenině, obilovinách či na trávě. Nejraději má mrkev, ředkvičky, celer, ale i ovoce v podobě jablek či hrušek. Řešením mohou být také míchané krmné směsi, které lze bez problémů zakoupit v kterýchkoliv chovatelských potřebách.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Jak se starat o králíka umístěného celoročně venku?
 • Klára 22.5.2020 (10:03)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se dá chovat zakrslý králík celoročně venku.

  • Dydyn 17.7.2021 (21:58)

   Právě tohle hledám všude na netu a tam se píše jen o normálním králíkovy ale chci pořídit raky zakrslého králíka a chci ho dát celoročně ven ale nevím

  • Adam 2.5.2021 (15:06)

   Dobrý den, to by mne také zajímalo

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist