Jak se starat o králíka umístěného celoročně venku?
Chov domácích zvířat býval typickým hlavně pro obyvatele vesnic, kteří měli k dispozici dostatek prostoru. Jednalo se převážně o užitkový chov na maso či další potraviny. V dnešní době se vše obrací a většina lidí chová velkou spoustu zvířat hlavně pro radost a zábavu. Kočky, psi, morčátka, křečci, rybičky nebo třeba andulky, fantazii se meze nekladou. My se dnes zaměříme na chov králíků, kteří jsou také velmi oblíbení a potřebují tak jako každý domácí mazlíček specifickou péči.
O výběru a koupi králíka snad někdy jindy, my se rovnou vrhneme na jejich chov a budeme se snažit informovat o jejich správné péči, když se rozhodnete jej chovat venku.
Kam králíka umístit?
Jsou tedy dvě základní varianty a to chov v teple domova v kleci či akváriu anebo venkovní chov v králíkárně. Pokud se rozhodnete pro chov venku, je důležité sem králíka umístit hned od začátku, aby se stihl do zimy aklimatizovat a aby mu zhoustla srst. Při horkých letních dnech musíme myslet na to, aby králíkárna a králík v ní nebyl vystaven přímému slunci. Lze mu tedy vyrobit výběh, který můžeme umístit do stínu. Králík bude mít tolik potřebný pohyb a navíc se schová před pichlavými slunečními paprsky.
Výběr správného výběhu
Výběh je nutné zapustit buď 50 cm do půdy anebo pořídit přenosný, takový, aby měl z pletiva vytvořené i dno. Králíci se totiž rádi podhrabávají a tak by vám mohl snadno utéct. Je také důležité, aby i vršek venkovní klece byl opatřen pletivem. Králíci jsou velmi často cílem dravců, díky zajištěné svrchní straně bude tak zvíře v bezpečí před predátory. Než ale svého miláčka pustíte pást se na čerstvou trávu, je dobré ho nějaký čas před tím navyknout na tento typ krmení v králíkárně, aby nereagoval zažívacími problémy.
Jak zabezpečit králíka na zimu?
O letním chovu jsme si už řekli dost, ale jak se o králíka postarat během zimy? Při teplotách pod bodem mrazu je nutné zateplit králíkárnu. Na dvířka připevníme sklo nebo průhledný plast, aby nedocházelo k úniku tepla, ale králíček měl výhled ven. Často chovatelé také využívají přitápění například 100 W reflektorovou žárovkou, což králíkovi v jeho domečku zajistí opravdu příjemnou teplotu. Pokud se rozhodnete pro toto topení, je velmi nutné dostatečně zabezpečit kabely před ostrými králičími zuby. Teplo také udržuje dostatek slámy v králíkárně a zapomínat bychom neměli ani na kontrolu vody a krmení, aby nedošlo k zamrznutí. Nevýhodou při teplotách hluboko pod bodem mrazu je nemožnost nechat králíka proběhnout, protože by byl vystaven teplotnímu šoku. Jedinou možností je pustit ho v nějaké chladnější chodbě, kde je podobná teplota jako v králíkárně. Také se nedoporučuje vyměňovat podestýlku tak často jako v ostatních teplejších měsících.
Vybavení králíkárny
Základem je samozřejmě podestýlka, která může být v podobě pilin nebo slámy nejlépe do výšky 20 cm. Králíci jsou vcelku čistotná zvířata a dokážou se naučit využívat i králičí záchůdek, který lze koupit ve zverimexu. Každý den by měl proběhnout úklid trusu a alespoň jednou za týden výměna svrchní části steliva, jednou za měsíc pak výměna veškerého steliva. Dalším bodem je samozřejmě napáječka nebo miska s vodou a miska na potravu. Co se týče potravy, králík si jako býložravec pochutná na zelenině, obilovinách či na trávě. Nejraději má mrkev, ředkvičky, celer, ale i ovoce v podobě jablek či hrušek. Řešením mohou být také míchané krmné směsi, které lze bez problémů zakoupit v kterýchkoliv chovatelských potřebách.
Komentáře k článku
Klára 22.5.2020 (10:03)
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se dá chovat zakrslý králík celoročně venku.
Dydyn 17.7.2021 (21:58)
Právě tohle hledám všude na netu a tam se píše jen o normálním králíkovy ale chci pořídit raky zakrslého králíka a chci ho dát celoročně ven ale nevím
Adam 2.5.2021 (15:06)
Dobrý den, to by mne také zajímalo