Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak sbírat, sušit a zpracovat levanduli

Čvc 1618 Autor: Redakce

Levandule lékařská je vytrvalá bylinka, která potěší nejen silnými léčivými účinky, ale také svou podobou. Její krásně fialové květy ozdobí každou zahradu, snad hlavně proto se levandule lékařská stala jednou z nejoblíbenějších bylinek mnoha zahrádkářů i amatérských pěstitelů. Roste levandule i u vás? Naučte se, jak tuto bylinku maximálně využít.

Sběr levandule – musíte „vychytat“ tu správnou chvíli

levandule sber kvetu

Pokud se bylince daří, bude intenzivně kvést zhruba od poloviny června až do srpna. Jestliže chcete levanduli zpracovat, nesmíte se květy moc dlouho kochat. Sběr je třeba provést ve chvíli, kdy květy nejsou ještě zcela rozvité. Sbírat lze pouze květy s krátkým stonkem, případně i stonek s lístky. Stonky nikdy neodstřihávejte celé, nesmíte zasáhnout dřevěnou část keříku, rostlina by tím velmi trpěla. Stonky lze odštípnout rukou, lepší je použít ostré zahradnické nůžky. Sběr levandule musí probíhat za slunného dne, protože květy mají největší sílu a vlhká bylinka by při sušení shnila.

sber levandule

Správně sušení levandule

Existují 3 způsoby sušení levandule:

  • Najděte si suché a dobře větrané místo, stonky rozložte na papír, usuší se za několik dní. Stonky pravidelně otáčejte.
  • Stonky svažte do svazku, pověste květy dolů a sušte.
  • Použijte klasickou sušičku na ovoce, je to nejrychlejší způsob. Dejte si velký pozor – teplota sušení nesmí přesáhnout 35 °C

levandule susena

Zpracování a skladování

Levandule má dvojí využití – používá se jako léčivka a současně jako bojovnice proti škůdcům. Lidem příjemná vůně je nesnesitelná například pro moly. Svazek usušené levandule si dejte do skříně, moli se jí obloukem vyhnou. Je praktičtější bylinku nadrtit na malé kousky a zašít si do bavlněného pytlíčku.

sacky s levanduli

Využití levandule pro posílení zdraví je jednoduché. Sušenou levanduli nadrtíme. Nejčastěji se pije čaj, levandule se chuťově perfektně hodí k heřmánku. Z levandule si lze udělat mast, domácí sirup a třeba i bonbóny. Sušenou bylinku skladujeme v dóze na suchém místě.

levandule v soli

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist