Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak připravit trávník na zimu

Zář 1624 Autor: Redakce

Na podzim mají zahrádkáři napilno. Zahrádkářská sezóna pomalu končí, úrodu už možná máte sklizenou, nebo vás čeká poslední sklizeň, a je na čase přistoupit k zazimování a dalším pracím souvisejícím s tímto obdobím. Nezapomeňte také, mimo jiné, připravit na zimu trávník. Víte jak na to? Není to složité. Čeká vás její posečení, případná vertikulace, ošetření, přihnojení a máte hotovo. Že tyto činnosti na podzim neprovádíte? Pojďme si přiblížit jak na to.

travnik seceni

Zazimování trávníku

Podzim je ve znamení padání listí, které zahrádkář musí shrabávat. Když je všude kolem nás všelijak zbarvené listí, je to sice pěkné a má to až poetický nádech, ovšem trávníku to neprospívá. Nemůže totiž dýchat, což nahrává plísním. Proto neodkládejte tuto činnost a shrabávání listí se věnujte pravidelně.

Trávník se ještě na podzim seká dle potřeby, většinou do října. Řiďte se však počasím. Neměli byste čekat na dobu, kdy už bude tráva pokrytá jinovatkou.

Sekáte-li v sezóně naposledy, nechte vyšší střih, než jste nejspíš zvyklí během léta. Trávník bude lépe odolávat mrazům.

Pokud to je třeba, přistupte k vertikulaci, tedy svislému prořezávání. Tím se odstraní mech, travní plsti, odumřelé části rostlin a další porost. Tato činnost se provádí obvykle dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Používá se na to vertikulátor. Vyrábí se v různých provedeních.

Trávník je možné ještě ošetřit proti plevelům a mechům a také se přihnojuje, aby měl dostatek potřebných živin. Na zimní přihnojení se nejvíce hodí hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Existují speciální podzimní, případně zimní hnojiva. Ve specializovaných obchodech jsou snadno k dostání.

travnik podzim

A trávníkem to nekončí…

Nejen trávník je potřeba zazimovat. Máte-li zahradu, čekají vás další mnohé činnosti. Po sklizni zryjte záhony, obalte stromy citlivé na chlad, přeneste rostliny, které nesnesou mráz, postarejte se o bazén či jezírko, kompostujte listí, zpracovávejte plodiny z letošní úrody a jistě ještě najdete mnoho dalších prací, s nimiž vám podzim bude příjemně ubíhat. Postaráte-li se vzorně před zimou o svou zahradu, na jaře se vám to vrátí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist