Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak pěstovat sladkou japonskou hrušku nashi?

Říj 1928 Autor: Redakce

Před nedávnem jsme řešili rezistentní odrůdy ovocných stromů. Článek měl takový úspěch, že nás čtenáři zavalili dotazy zejména na jablkohrušku nashi, kterou lze pěstovat i v našich podmínkách. Dnešní článek je pro všechny, které už nudí běžné české ovoce a chtěli by vyzkoušet něco nového. Zkuste vyměnit naši klasickou hrušku za exotickou, k nemocem rezistentní asijskou nashi.

asijska hruska

Nashi, kterou můžete objevit i pod názvem japonská či asijská hruška, je exotické ovoce pocházející původně z Číny. Nejhojněji se pěstuje právě tam, v Japonsku a po celé východní Asii. Svým kulovitým vzhledem připomíná spíše jablko, žluto zlatá až hnědá barva však napovídá, že jde opravdu spíše o hrušku. Povrch je hladký nebo pokrytý drobnými lenticelemi. Dužina nashi je jemnější a v chuti mnohem sladší a šťavnatější než běžná hruška.

Vhodná půda a ochrana před ranním sluncem

Jak jsme již zmínili výše, nejlépe se nashi daří v asijských končinách, pěstovat ji však úspěšně lze i v našich podmínkách. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem vláhy a poblíž jinou odrůdu stejného druhu či odrůdu klasické hrušně pro opylování. Není totiž samosprašná. Je vhodné ji umisťovat do teplejších míst a chránit před větrem. Riziko při pěstování představuje občasné praskání kmenu, k němuž dochází vlivem ranního slunce po mrazivých nocích. Pro sadbu tak není vhodná jihovýchodní strana.

Mladé stromky nashi se sází na podzim i na jaře. Během května či dubna doporučujeme přihnojovat klasickým hnojivem pro ovocné stromy. Řez se provádí klasicky na jaře jako v případě hrušní a jabloní. Na uzrálé plody se poté můžete těšit v září.

Proč je nashi lepší než naše hruška?

Velikou výhodou této asijské hrušky je vysoká odolnost vůči chorobám. Jen velmi minimálně je napadána rzí hrušňovou, která se při pěstování hrušní stále více a více rozšiřuje. Díky tomu mají vaše pěstitelské pokusy mnohem větší šanci na úspěch. Při manipulaci je nutné se k nashi chovat velice ohleduplně, jsou velmi náchylné na otlak.

Nashi sice nepředstavuje žádnou vitaminovou bombu, obsahuje však vitamin C, antioxidanty podporující zrak a minimálně množství tuku. Ideálním způsobem spotřeby je přímá konzumace, skvěle lze tento plod využít i při pečení různých druhů masa, do sladkokyselých omáček či pro zavaření.

Ač většinou není žádoucí kombinovat jablka s hruškami, nashi ukazuje, že v tomto případě jde o dobrý krok. Kromě netypické exotické chuti plodů stromky plní i dekorativní funkci, díky lesklým listům a sněhově bílým květům budou okrasou vaší zahrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak pěstovat sladkou japonskou hrušku nashi?
  • Patrik 11.9.2021 (18:58)

    jaká je ideální nadmořská výška tohoto stromu

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist