Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak pěstovat lotos

Říj 1213 Autor: Dana Peštová

lotosovy kvetDalší nádhernou vodní rostlinou kromě leknínu, je lotos patřící do čeledi lotosovitých (Nelumbonaceae). V našich zeměpisných šířkách je nejrozšířenější lotos indický (Nelumbo nucifera), ale jeho pěstování není zrovna jednoduché, s trochou píle a štěstí si ale můžete lotos indický vypěstovat ze semínek sami.

Lotosy ze semen-jak na to?

Základem úspěchu je podpora klíčení, kterou zajistíme obroušením semen. Potom je nutné zhruba na den namočit semínka do vody o pokojové teplotě. Semena by měla nabobtnat a dost nabrat na objemu. Pokud semínka nebobtnají, je nutné ještě trochu obrousit.

Rostlina lotosu je teplomilná, nejlépe se jí daří ve vodě teplé více než 20 stupňů, nejlépe kolem 25 stupňů. Pokud se vám povede ze semínka vypěstovat rostlinku s děložním lístkem, je dobré ji přesadit. Lotos roste z bahnitého či štěrkovitého substrátu a potřebuje minimální vodní hladinu několik desítek centimetrů.

Kvůli své lotos v prirodechoulostivosti na chlad se lotosy hodí do zimních zahrad, kde teplota neklesá pod 10 stupňů. Lotosy ale není nutné pěstovat jen v jezírku. Takzvané miskové lotosy  porostou díky pravidelné péči i ve větší nádobě. Ve vegetační sezóně umístěte lotos na dobře prosvětlené místo, nejlépe na jižní či jihozápadní stranu.

Ta trocha zvláštní péče za to opravdu stojí. Budete odměněni bájnou až mystickou rostlinou s nádherným květem. Lotosy pocházejí z Asie a USA. Různé kultivary tropických lotosů kvetou různými odstíny bílé, žluté a růžové. Lotosy jsou vyhledávány i pro svou omamnou vůni. Využívají se v léčitelství i tradiční asijské kuchyni.

Pink Fire

Pink Fire

Lotosový květ má symbolický význam v řadě kultur a náboženstvích. Kromě již zmíněného lotosu indického (Nelumbo nucifera) s růžovými květy, které příjemně voní, modrozelenými velkými listy a jedlými oříšky, existuje i lotos žlutý (Nelumbo lutea).

Jako lotus jsou někdy chybně označovány některé druhy leknínů, například leknín lotosový (Nymphaea lotus), který je sice vizuálně podobný, ale geneticky málo příbuzný lotosům.

A kde sehnat pravé lotosy? Zkuste oslovit dobrá zahradnictví nebo se neváhejte vydat na výstavy rostlinstva, kde jsou semena také často k dostání.

Nejoblíbenější kultivary lotosů:

  • Dajin-květy špičaté, bílé s růžovým lemem
  • Pink Fire-velkokvětý, růžový žíhaný
  • Alianhong-jednodušší, sytě růžový květen
  • Baimawangzi-bílý, plnokvěté pivoňce podobný květen
  • Zichongyang-růžový žíhaný květ se sytě žlutým semeníkem
  • Youyinadlian-lehce nažloutlý, plnokvětý

Text a fotografie: Kateřina Veselá

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak pěstovat lotos
  • vanesa 5.11.2012 (17:08)

    tento kvet sa mi moc pači. mam billa knihu a tam je tiež.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist