Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak pěstovat a uchovat gazánie na další rok?

Srp 1517 Autor: Redakce

gazanieGazánie je nižší příbuzná kopretiny. Obě totiž spadají do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Ve své domovině, v Africe, se jedná o trvaĺku. U nás se pěstuje jako letnička, která nás ohromí barevnou paletou barev a tvarů květů, kterými nás obdaří jak na záhonku, tak v truhlíku. Třebaže je rostlinka s přízemní růžicí kopinatých maximálně 30-40 cm vysoká, květy mohou být velké i přes 10 cm. Stejně jako je různá barva květů, můžete sehnat i gazánie s různými listy. Ty mohou být buď lesklé nebo s bělavým plstěním po jedné nebo po obou stranách. Výjimkou není sytě zelená barva stejně jako stříbrná.

Jak pěstovat gazánie

gazanie na zahoneMy se zaměříme na kultivar Gazania splendens tedy gazánii zářivou která je zdaleka nejvíce rozšířená. V podstatě sazenice na jaře seženete snad v každém zahradnictví. Pěstování není nijak náročné, ale velmi důležitý je výběr stanoviště. Gazánie doslova vyžaduje plné slunce. Ostatně sluneční svit je velmi důležitý také pro valnou většinu kultivarů, které mají květy na světlo natolik citlivé, že ve stínu vůbec nekvetou (výjimkou je kultivar Daybreak).

Třebaže je pěstujeme na přímém slunci, musíme se zaměřit také na zálivku, která nesmí být přílišná. Gazánie snášejí občasné vyschnutí mnohem lépe, než přemokření.

Když si rostlinku přineseme domů máme 2 možnosti-pěstování v nádobě či na záhonu. Co se pěstování na zahradě týče, vykopeme větší jámu, do které dáme směs zahradní zeminy, humusu a písku tak, abychom dostali propustnou půdu. Ideální je poměr 1:1:1. V jílovitých půdách uděláme sázecí jámu asi o 10 cm hlubší a vysypeme jí pískem, štěrkem nebo jinou drenáží. Na drenáž myslíme i v případě pěstování v nádobě. Hlínu můžeme použít stejnou. Během vegetace můžeme jednou za 3 týdny přihnojovat univerzálními vodorozpustnými hnojivy. Během vegetace také poctivě odstraňujeme odkvetlé květy, které by zabránily nakvétání nových poupat. Vadnoucí květ opatrně odstřihneme nůžkami těsně u listové růžice. Tvorba semen je během vegetace, kdy má rostlina plnit především dekorativní účely, nežádoucí. Pokud chcete tyto letničky množit semeny, nechte květy plodit až koncem léta. Semena pak seberte a uchovejte v chladu a suchu až do jara.

Množení a uchovávání gazánií

gazanieJak již bylo řečeno, v našich podmínkách se jedná o letničku. Uchovat ji na příští rok ale není až tak obtížné. Ovšem musíte disponovat světlým prostorem se stálou teplotou minimálně 5 a maximálně 10 °C. Rostliny pěstované v nádobách dáme na vhodné místo tak, jak jsou. Gazánie ze zahrádky vyryjeme podobně jako třeba jiřiny, jen neoklepáváme přebytečnou zeminu-naopak čím větší bal, tím lépe. Trsy a i s hlínou můžeme dát do starých bedýnek na malé množství hoblin. Postačí ale i vystlání novinami.

Na jaře pak rostliny přesadíme do nové půdy a ven je můžeme dát po „zmrzlých“.

Možná si říkáte, že složité zazimování nemá vzhledem k nízké ceně sazenic cenu. My se k tomuto názoru také přikládáme. Náš názor podporuje i fakt, že gazánie velmi jednoduše vypěstujete i ze semen. Ty buď seberete z vlastních rostlin během léta a uchováte na příští rok, nebo koupíte.

Semínka vyséváme v průběhu března do substrátu vhodného k vysévání. Pravidelně rosíme tak, aby substrát nevyschl. Semínka většiny kultivarů klíčí velmi dobře a semínka nejsou nijak malinká. Proto je velmi důležité nevysévat příliš nahusto. Ušetříme si tím jedno pikýrování. Asi měsíc po výsevu přepikýrujeme rostlinky do malých květináčků (zcela postačí kelímky od větších jogurtů) a koncem května už přesazujeme na stanoviště.

gazania

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist