Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak opravit díry v sádrokartonu, aby nebyly vidět?

Čvc 1922 Autor: Redakce

Sádrokarton je běžným a velice užitečným materiálem, s nímž se běžně setkáte v městských bytech i na chatách či chalupách. Má spoustu kladných vlastností, jeho výhodou například je, že si můžete pomocí stavebnicového systému zhotovit různé příčky podle aktuálních potřeb. Navíc se tento materiál docela snadno opravuje.

oprava sadrokartonu

Když sádra nestačí…

Můžete sice namítnout, že sádrokartonové příčky nejsou tak odolné jako klasické zdi, ale na druhou stranu jejich výhodou je, že se dají poměrně dobře opravit. Samozřejmě totiž chcete i do sádrokartonových stěn třeba zatlouci hřebík, abyste si mohli pověsit na zeď oblíbený obrázek. Když se vám pak jednoho dne obrázek znelíbí, může se stát, že ho sundáte a v ploše sádrokartonu vám zůstane nepěkná díra. Může mít i roztržené okraje.

Jak takový kaz opravit?

Určitě vás hned napadne vzít si na pomoc sádru, jenže mnohdy to nestačí. Co dělat? Využijte sádrokartonové záplaty! Na úplně malé dírky je možné použít nesmršťující se tmel, který otvor vyplníte a zahladíte- před tím je ale nutné jeho okolí odmastit. Následně zaschlý tmel přebrousíte dohladka.

Jedním z možných řešení je koupit si hotovou záplatu na sádrokarton. Seženete ji ve velkých obchodech s nářadím a materiálem pro kutily, řemeslníky a zahradníky a výbavou pro domácnost a dům. Jedná se o samolepicí záplaty s kovovou výztuhou. Ty mohou posloužit i pro větší díry. Trochu problém je ale v tom, že záplata bude prostě trochu nad povrchem, lehce vyčnívat, a to i když ji pak zakryjete třeba malbou. Není tedy zcela neviditelná. Navíc v místě díry už nemůžete zatloukat znovu hřebíky – překrývá ji totiž pouze tenká vrstva záplaty, nikoli celá silná vrstva sádrokartonu. Na druhou stranu se jedná o velmi rychlou opravu v případě časové tísně.

Celý postup spočívá v tom, že:

  • Okraje díry očistíte nožem.
  • Záplatu oříznete, aby seděla do díry.
  • Musíte ale nechat kolem dostatek výztuhy, kterou je třeba upevnit kolem díry.
  • Je třeba také odstranit mastnotu kolem díry, což zvládnete mýdlem a teplou vodou, na horší případy můžete vzít fosforečnan sodný, který seženete v prodejně s barvami.
  • Přilepíte záplatu a podlepené rohy uhladíte nožem, abyste odstranili vzduchové bublinky.
  • Vše potom zahlaďte sádrokartonovým tmelem do ztracena.
  • Vzhledem k tomu, že záplata kolem díry leží na stávající vrstvě sádrokartonu, nikdy nebude bohužel přechod úplně hladký, ale snažte se ho maximálně zamaskovat.
  • Můžete pro lepší vzhled použít i nesmršťující se tmel. Nedělejte si nic z toho, že vrstva je vyšší, můžete ji potom přebrousit.

Co podniknout s větším poškozením?

Pokud je poškození sádrokartonové příčky větší, například se prorazí při stěhování nějakého ostrého předmětu, můžeme provést opravu pomocí neviditelné záplaty. Nachystáte si záplatu pravidel z kusu sádrokartonu, kterou lehce obkreslíte na stěnu na poškozené místo. Potom pomocí kobercové nože vyříznete obkreslený prostor. Do otvorů pomocí vrutů upevníte kovové konstrukční profily – na ně našroubujete záplatu. Vruty jsou těsně pod povrchem desky. Teď už zbývá jediné – zakrýt tmelem, sádrou a zpevňovacími páskami vruty a spáry prozrazující, že je zde záplata. Budete-li při zakrývání pracovat pečlivě, brzy nikdo nepozná, že v daném místě je záplata. Nakonec povrch můžete přebrousit a zakrýt nátěrem či malbou. Stěna vypadá dokonale a nikdo si nevšimne, že byla poškozená.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist