Jak oddělit vnitřní jádro domu od venkovních prostor?
I zdánlivě podřadné místnosti ve vašem domě či bytě mají svou nepostradatelnou funkci. Neobytné a doplňkové místnosti zajišťují správný provozní chod bytu. Pod tímto označením máme na mysli prostory závětří, zádveří a předsíně. Všechny tyto prostory plní funkci jakéhosi filtru či hranice mezi „nečistým“ a „čistým“ provozem.
Zádveří nebo předsíň jsou neodmyslitelnou součástí hlavního vstupu do domu, v drtivé většině případů je nalezneme hned v prostoru za vstupními dveřmi. Jestli jste toho názoru, že se jedná o zbytečné plýtvání místem, jste na velikém omylu. Tím, že se nejedná o místnosti obytné, nejsou na ně kladeny tak velké prostorové nároky. Ani nároky na prosvětlení, odvětrání a orientaci ke světovým stranám nejsou nijak striktní a náročné.
Podívejme se tedy na jednotlivé prostory popořadě. Na to, k čemu jsou vlastně potřeba a jakou funkci plní.
Závětří je prostor ještě před samotným vstupem do domu, tento prostor obvykle nezasahuje do samotného dispozičního řešení domu. Nemusí se však jednat čistě o vstupní dveře. Závětří je vhodné umístit i ke všem dveřím, které z obytných místností umožňují přímý přístup ven. Nejedná se o místnost jako takovou. Je to otevřený prostor, který je pouze zakrytý stříškou. Právě ta chrání prostor před nepříznivými vlivy počasí – deštěm a větrem. Přístřešek nám přijde vhod zejména při odemykání, nebo čekání na otevření dveří. Závětří neslouží čistě jen k ochraně obyvatel domu, nýbrž i jako ochrana před vniknutí deště přímo do uzavřeného zádveří.
Je-li řeč o zádveří, máme na mysli uzavřenou místnost, která propojuje venkovní prostor s předsíní. Právě tato místnost plní již výše zmiňovanou funkci filtru. Zádveří akusticky, tepelně, hygienicky, ale i vizuálně izoluje jádro domu od vnějšího prostředí. Při otevření vnějších dveří například zamezí vniku chladného vzduchu do obytných prostor. Právě z toho důvodu se jedná o místnost, která je nevytápěná. Co se týče materiálového řešení, na podlahu je doporučováno položit například dlažbu. Kromě izolačních funkcí plní zádveří i funkci odkládání. Je žádoucí prostor zádveří dimenzovat tak, aby se do něho vešel například dětský kočárek, mokrý rozložený deštník, botník a další potřebné zařízení. Zároveň by však měl být v zádveří ponechán volný manipulační prostor, kterým lze bez větších potíží pronést nábytek při stěhování.
Přesto, že jsme se právě přesvědčili, jak důležité je v domě mít zádveří, v mnoha případech jej nahrazuje samotná předsíň. Z praktického hlediska je ideální mít v bytě oba dva tyto prostory, avšak ne vždy máme na oba dva potřebný prostor k dispozici. Předsíň přímo propojuje jednotlivé obytné místnosti, popřípadě je na ní navázána komunikační chodba. Ve většině případů se jedná o komunikační jádro domu. Mimo to také předsíň plní funkci uskladnění oděvů a obuvi. Je praktické sem umístit šatní skříně, do kterých ukládáme oblečení na ven. Tedy bundy, kabáty, šály a podobné. Pokud v předsíni nemáte dostatek prostoru, postačí sem umístit alespoň věšáky. Také není od věci do předsíně nainstalovat velké zrcadlo, ve kterém mohou obyvatelé domu zkontrolovat svůj vzhled těsně před opuštěním domu. V mnoha případech se také setkáme s WC přístupným právě z předsíně. Co se týče dimenzování předsíně, je třeba počítat s případným shonem. Například v době, kdy se celá rodina vypravuje do školy či práce, nebo když se zastaví početnější návštěva. Právě z těchto důvodů by měl být i v předsíni ponechán volný manipulační prostor alespoň o šířce 150 cm.
Co se samotného zařízení těchto pomocných prostor týče, v obchodech s nábytkem najdete spoustu praktických úložných prostor, které zapadnou právě do vaší předsíně či zádveří.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.