Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak oddělit trávník od záhonku?

Čvn 1412 Autor: Redakce

oddeleni travnikuŽádný správný zahradník zcela jistě nechce, aby se trávník roztahoval do záhonků a kazil tak dokonalý dojem krásně upravené zahrady. Na výběr je mnoho způsobů, jak trávník od záhonu oddělit. Obrubami by neměla prorůstat tráva, okraje by měly být uzpůsobené tak, aby nepoškozovaly sekačku při sekání trávníku a v neposlední řadě je důležitý vzhled, který zapadne do celkového konceptu zahrádky. Dále samozřejmě nesmí bránit snadnému přístupu k záhonku při jeho opečovávání.

Vybírat se dá z několika materiálů

Každý máme jiný vkus a požadavky a naštěstí je na výběr několik různých možností. Co se týká materiálů, záhonky můžeme ohraničit dřevěnými kulatinami, betonovými tvarovkami, plechem i plastem. Použít se dají i klasické kameny, cihly nebo náspy z kamínků. Dokonce je na výběr i skrytý obrubník z polypropylenu, který má spoustu výhod.  

Obruby z dřevěné kulatiny

oddeleni travnikuPraktickým a klasickým řešením je oddělení vyvýšených záhonků pomocí dřevěné kulatiny, která se zapouští do země do hloubky kolem deseti centimetrů. Nejlepší je nejprve udělat výkop o hloubce kolem 15 cm a o něco širší než je průměr kulatiny (průměr kulatiny bývá kolem 5-8 cm). Na dno výkopu je vhodné nasypat drenáž v podobě hrubého štěrku. Před zabudováním kulatiny oloupeme kůru z té části, která bude zapuštěná a jako obranu proti zahnívání namoříme nebo opálíme. Kulatinu pak upevníme jemným štěrkem a pořádně upěchujeme.

Výhodou obruby z kulatiny je, že se dá tvarovat tak, jak potřebujeme. Variantou můžou být prkna nebo podélná kulatina, pak ale není možné záhonek tvarovat. Nevýhodou dřeva je, že časem může uhnít, na druhou stranu je to přírodní materiál, který přirozeně splyne se zahradou.

Palisády

Podobným způsobem oddělení záhonu od trávníku jsou palisády – mohou být dřevěné, betonové nebo plastové. Jsou k dostání v obdélníkovém provedení, čtvercového a kruhového tvaru a také členitější. Ceny jsou různé, nejlevnější jsou plastové, které seženeme již od dvanácti korun za metr, a nejdražší jsou betonové, které nás mohou vyjít až na 220 korun. Výhodou plastových a dřevěných palisád je snadná instalace díky kolíku, který se nachází ve spodní části. Palisády se vyrábí v segmentech. Plastové palisády umístíme pomocí rýče. Instalace betonových palisád je poněkud náročnější, musíme počítat s betonovým ložem a také s betonovou opěrkou sahající do třetiny palisády. Dřevěné palisády jsou v podstatě již popsané obruby ze dřevěné kulatiny.

Obrubníky

Funkční i estetické jsou obrubníky z betonových tvarovek. Hlavní výhodou je, že sekání trávy v místech přechodu se zjednoduší. Naprosto také zabraňují prorůstání trávy do záhonků. Jejich umístění i tvar je vhodné dobře promyslet – při neuváženém rozhodnutí také může pokazit celý dojem zahrady. Z tvarovek lze skládat nejrůznější oblouky a geometrické tvary podle potřeby. Nejvhodnější je takovýto obrubník zapustit do země, aby povrch byl ve stejné úrovni jako terén, zejména pak kvůli sekání, kdy nevadí, že obrubník přejedeme sekačkou. Nevýhodou je, že časem může tráva začít prorůstat mezi jednotlivými tvarovkami.

Obrubníky mohou být samozřejmě i z kamene nebo cihel. Setkat se můžeme i plastovými obrubníky, které jsou z velmi odolného a ekologického materiálu (vyrábí se většinou recyklací a lisováním). Jsou mrazuvzdorné a velmi odolné.

Skvělou variantou obrubníků jsou takzvaný skrytý obrubník. Je vyroben z polypropylenu, takže je odolný, lehký a trvanlivý. Montáž je naprosto snadná. Pomocí hřebů se obrubník jednoduše ukotví a jednotlivé pásy na sebe můžeme napojovat podle potřeby. Navíc se dá i tvarovat. Při správné instalaci elegantně oddělí záhon od trávníku, jak na zahradě, tak třeba i v parcích a obrubník je po umístění téměř neviditelný. Dá se koupit v různých rozměrech a cena se pohybuje od osmdesáti do sto padesáti korun za metr.

Účelným řešením je také trávníková hrana, která stoprocentně zabrání prorůstání trávy do záhonu a také záhonek oddělí opticky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist