Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak nejlépe vyřešit venkovní bazén na svažitém pozemku

Dub 2225 Autor: Komerční sdělení

Jen málokdo má zahradu dokonale rovnou, spousta lidí proto řeší, jak zapustit venkovní bazén na svažitém pozemku. Možností máte několik, oblíbený je například kaskádovitý svah, vyvýšená terasa nebo skalka, která se od kraje bazénu svažuje dolů. S návrhem bazénu ve svahu vám navíc může pomoci zahradní architekt nebo přímo bazénářská firma.

Foto: bazeny-relax.cz

Když máte mírně svažitý pozemek

Na lehce svažitém pozemku je nejjednodušší, když v nejvyšším bodě bazén zapustíte až po horní okraj a zbytek, který vyčnívá, vybetonujete. Nezapomeňte do betonu v nadzemní části přidat betonářskou výztuž, aby byl co nejpevnější.

Beton je zároveň potřeba o něco zapřít. Můžete zde postavit opěrnou zídku, případně pomocí zeminy vytvořte svah a na něm pak vypěstujte okrasnou skalku.

Na větších pozemcích můžete prostor bezprostředně kolem bazénu srovnat a vydláždit. Vytvoříte tak relaxační zónu a uděláte si místo pro kolejnice na zastřešení bazénu. Svah v takovém případě začíná až na okraji vydlážděného prostoru.

Když máte více svažitý pozemek

V prudkém svahu je ideální, když bazén v nejvyšším místě zapustíte po okraj a zbytek prostoru vyrovnáte pomocí vyvýšeného kamenného nebo dlážděného okraje.

Tím si kolem bazénu vytvoříte kamennou terasu, která vyčnívá nad povrch. Pokud by se vám přechod z okraje terasy do zahrady zdál příliš vysoký, postavte si zde schody. Další možností je, že ve svahu uděláte několik pater, čímž vznikne elegantní kaskádovitý svah.

Příklad částečně zapuštěného bazénu a vyvýšené kamenné terasy. Foto: bazeny-relax.cz

V každém případě není potřeba, abyste řešení vymýšleli sami – pomůže vám s tím zahradní architekt nebo bazénářská firma. Například majitelé společnosti Bazény Relax jsou původem stavaři a bazény ve svahu si doslova užívají. Mimo doporučení, jak vyřešit bazén ve svahu, vám navrhnou také ideální orientaci bazénu vůči světovým stranám, aby na něj co nejvíce svítilo slunce.

Když vás trápí spodní voda či kamenné podloží

Na některých zahradách nelze bazén zcela zapustit kvůli vysoké hladině spodní vody nebo kamennému podloží. Pak se bazén zapustí jen do hloubky dle možností (obvykle 10–70 cm) a zbytek obložíte kamenem či dlažbou. Opět vám tak na pozemku vznikne vyvýšená terasa.

V těchto případech je pak pro bazénářskou firmu největší výzvou zastřešení, aby konstrukce nevyčnívala příliš vysoko nad zahradu a nerušila výhled ani charakter prostoru. Při výběru bazénu se proto nebojte firmy zeptat, jak bude tuto situaci řešit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist