Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak na výběr ideálního čerpadla pro vaši zahradu?

Dub 2202 Autor: Redakce

S jarem mimo jiné přichází čas na nutnou revitalizaci zahrady, která dostala v zimě pořádně zabrat. Součástí pravidelné údržby je samozřejmě i dostatečná závlaha, na kterou vždy „padne“ nemálo vody. Jen na údržbu trávníku o velikosti 200 m2 se spotřebuje až 6000 litrů vody týdně! Pokud tedy nemáte miniaturní zahrádku, kterou zvládnete zalít ruční konví, je pořízení zahradního čerpadla nezbytné. Jak ale vybrat to správné?

Při výběru čerpadla hraje zásadní roli umístění pramene, ze kterého budete čerpat. Zdroj pramene může být ryze čistá voda, nebo mírně znečištěná, ne však velmi špinavá. O typu vodního čerpadla pak rozhodují dva základní faktory – vzdálenost a hloubka.

„Za všech okolností výběr správného čerpadla začíná tím, že určíte zdroj vody a odpovíte si na otázky jakou, odkud, jak často a kolik vody chcete čerpat. Je rozdíl, zda budete čerpat vodu ze studny, z rybníka nebo využívat vodu dešťovou. Zároveň se ujistěte, zda máte vyřízena všechna povolení k odběru vody. To, že soused nabírá vodu na zahrádku do konve z rybníka neznamená, že totéž můžete udělat s čerpadlem. V okamžiku, kdy k odčerpání vody z rybníka nebo řeky použijete technické zařízení, musíte o povolení požádat,“ radí Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, která na trhu působí od roku 1991.

Pojďme si nyní blíže představit nejběžnější typy čerpadel a říct si kam se jaké nejvíce hodí a v čem se odlišují:

Ponorná čerpadla
Ponorná čerpadla jsou částečně nebo úplně ponořena do vody. Používají se pro čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody ze studny, vrtu nebo jímky. Díky svým výkonům se hodí i pro čerpání velkých objemů na dlouhé vzdálenosti. Ideálním příkladem takového čerpadla je český výrobek PUMPA blue line Odra. Toto vřetenové čerpadlo má výborné technické parametry a díky své speciální konstrukci je velice snadné na provoz a údržbu.

Sudová čerpadla

Mezi ponornými čerpadly najdete i tzv. sudová čerpadla. Jak jejich název napovídá, slouží k čerpání dešťové vody ze sudu. Čerpadlo ponoříte a nad hladinu vyčnívá teleskopická trubice s kohoutkem pro plnění konví, nebo k trubici rychlospojkou připojíte hadici. Čerpadlo raději umisťujte do sudu na podstavec kvůli možným usazeninám na dně, které by mohly při nasátí čerpadlo poškodit.

Povrchová čerpadla

Tato skupina odstředivých čerpadel se neinstaluje do vody, ale mimo vodní zdroj, kdy s nimi lze čerpat v podstatě ze všech druhů vodních zdrojů. Samonasávací čerpadla ovšem zvládnou čerpat vodu pouze z hloubky do 8 metrů. K čerpání z větších hloubek musíte vsadit na ponorná čerpadla. 

Není nad radu odborníka

Při výběru každého většího zařízení je dobré se vždy poradit s odborníkem. Výběr čerpadla a jeho následnou instalaci na zahradě je možné zvládnout svépomocí, ale odborník bere v potaz ještě řadu dalších faktorů. Mezi ně patří například rozdílné provozní parametry rozprašovačů nebo vypočítání požadovaného objemu vody do celého systému. Proto se rozhodně nestyďte odborníky kontaktovat!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist