Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak na správný výběr domácí klimatizace? …

Čvc 1717 Autor: Komerční sdělení

… Dejte si pozor na pět zásadních věcí

Léto je v plném proudu a teploty často přesahují 30 stupňů, v panelových domech mnohdy sahají i ke čtyřicítkám. Takové tropické podmínky přímo vybízejí k pořízení klimatizace do domácnosti, ovšem nabídka chladících zařízení je velmi široká. Jak se v ní zorientovat? Jak si správně vybrat a na jaká kritéria si dát při výběru pozor? Těmito otázkami se rozhodl zabývat Radek Vanduch, hlavní technik společnosti Panasonic, jež využil svých více než 20 let zkušeností v oboru chlazení a podrobně popsal pět základních kritérií pro výběr kvalitní domácí klimatizace.

Klimatizace v interiéru

Kritériem číslo jedna je správný výběr typu klimatizace. Mobilní klimatizace mají oproti těm pevně instalovaných dvě zásadní výhody. „Tou primární je bezesporu možnost přenášet jednotku z místa na místo dle potřeby. Druhou je možnost použít jednotku i v místech, kde instalace pevně zabudované jednotky je problematická, například z důvodu umístění venkovní kondenzační jednotky,“ říká Radek Vanduch, hlavní technik divize Heating & Cooling společnosti Panasonic. U pevně instalovaných jednotek ovšem existuje výhod o dost více. Pevně instalované klimatizace nabízejí především výrazně ekonomičtější provoz a jelikož se jedná o tepelná čerpadla vzduch-vzduch, umožňují nejen funkci chlazení, ale i vytápění.

Druhým kritériem při výběru klimatizace a dosažení komfortní teploty v prostoru pro chlazení je kalkulace tepelných zisků v místnosti a návrh požadovaného výkonu. Ten samozřejmě závisí na objemu prostoru (m3) místnosti, ve které chcete chladit nebo topit (většina jednotek je v podstatě tepelné čerpadlo). Mezi další faktory, které určují celkový výkon jednotky, patří velikost oken a jejich orientace na světové strany a použité stavební materiály (cihla, dřevo, beton atd.), jež mají odlišné izolační vlastnosti. Proto je dobré spolehnout se na doporučení renomované instalační firmy, která provede odbornou kalkulaci požadovaného výkonu. V opačném případě riskujete, že skončíte s poddimenzovaným systémem a očekávaný komfort a tepelná pohoda se nedostaví „Nevyplácí se šetřit za každou cenu. Ušetřené peníze a náklady za pořizovací cenu pak můžete lehce utratit za provozní náklady nevhodně vybrané klimatizační jednotky,“ říká Radek Vanduch.

Třetím kritériem jsou primární provozní náklady, které v případě klimatizace představuje příkon elektrické energie, jež se spotřebovává na provoz kompresoru. Pro běžného uživatele je v tomto případě dobře uchopitelný údaj energetické třídy zařízení, podobně jako u jiných spotřebičů. Určitě nemá smysl volit jednotky, které nedosahují alespoň kategorie A+. Se spotřebou úzce souvisí účinnost, ke kterým se u klimatizací, jež pracují na principu tepelného čerpadla, váží zkratky SCOP a SEER. Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) vyjadřuje energetickou účinnost tepelného čerpadla (klimatizace) v období celého roku ve stejném operačním režimu (chlazení). SCOP představuje to samé pro režim topení. Čím vyšší, tím lepší. Například hodnota SCOP 5 znamená, že klimatizace (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch) dokáže na 1 kW dodané elektrické energie vyprodukovat 5 kW tepelné energie. Společnost Panasonic již delší dobu nabízí zákazníkům klimatizační jednotky VZ „heatcharge“ se SEER 10,5. Při porovnávání jednotek na základě tohoto parametru dejte pozor, při jaké venkovní teplotě je tento parametr udáván. „Setkat se můžete i s hodnotami EER a COP, které představují špičkovou dosahovanou účinnost. Vzhledem k dlouhodobého provozování ale doporučuji věnovat pozornost hodnotám, které mají větší vypovídající hodnotu – SEER a SCOP,“ vysvětluje Vanduch.

Čtvrtým kritériem je kvalitní instalace a následný servis. Rozhodně nešetřete na kvalitní instalaci a vybírejte pouze ty instalační firmy, které mají na trhu dlouholeté zkušenosti a reference. Určitě také vybírejte pouze ty společnosti, které se mohou prokázat veškerými potřebnými oprávněními, a především pak registrací u Ministerstva životního prostředí. A v neposlední řadě nepodceňujte servis a záruku. „Zjistěte si například, zda značka klimatizací, o kterou máte zájem, disponuje zastoupením na našem trhu, nebo kolik má certifikovaných partnerů,“ radí Vanduch.

Pátým kritériem je výbava a doplňkové funkce. Klimatizace se liší řadou přidaných funkcí, které ovšem ovlivňují i celkovou cenu zařízení. Nejlevnější klimatizační jednotky mají ve standartním vybavení „pouze“ základní funkce a provozní režimy. Lépe vybavené modely ovšem přicházejí
například s celou řadou „vychytávek“ včetně týdenních programovacích časovačů, nočního režimu, automatických ovládání pohybu lamel, detektorů slunečního svitu, monitoringu přes internet apod.

„Řešení, které je našimi zákazníky velmi vyhledáváno, je filtrační systém Nanoe. Přínosy elektrostatických atomizovaných vodních částic Nanoe byly experimentálně prokázány a mezi jejich hlavní benefity například patří likvidace přes 90 % virů či baktérií, omezení plísní a alergenů nebo efekt dezodorace u přilnavých pachů typu cigaretového kouře,“ říká Vanduch.

Klimatizace v interiéru

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist