Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak na správnou údržbu domácí čističky odpadních vod?

Srp 2104 Autor: Komerční sdělení

Domovní čistírna se hodí především do domácností bez přípojky ke kanalizační síti. Hravě poradí s odpadní vodou, a vy tak za spotřebu vody ušetříte peníze. Pořízením domácí čističky odpadních vod však práce nekončí. Podobně jako většina zařízení v domácnosti také čistírna vyžaduje správné zacházení a pravidelnou údržbu, která dokáže prodloužit její životnost a zajistit bezproblémové a efektivní fungování.

Údržba domácí čističky odpadních vod. Foto: Shutterstock

Vybíráme vhodnou domácí čističku odpadních vod (DČOV)

Základ dlouholeté životnosti domovní čistírny pokládáte již při samotném výběru. Čistírnu vždy pořizujte podle kritérií vaší domácnosti – roli hraje například počet uživatelů čističky či možnosti využití vyčištěné vody. Za zvážení jistě stojí i pořízení dražšího zařízení od autorizovaného výrobce, který zpravidla bývá zárukou kvality a v případě potřeby dokáže poskytnout odborné servisní služby.

Čistírnu odpadních vod pořizujte v případě, dokážete-li zajistit kontinuální přísun odpadních vod, který je pro efektivní fungování čistírny poměrně důležitý. Stejně tak byste měli znát látky, které se v odpadních vodách nacházejí. Pokud totiž vlastníte domácí čističku odpadních vod, některé látky do odpadu zkrátka nepatří. Jedná se například o léky, jedy, toxické látky, barvy ředidla, chemické postřiky či neředěné kyseliny a zásady. Zákaz se vztahuje také na ostatní chemikálie či kondenzát z kondenzačního kotle.

Čističku odpadních vod vybírejte v závislosti na počtu členů vaší domácnosti. Foto: Shutterstock

Se spolehlivým chodem čističky pomohou bakteriální přípravky

K bezproblémovému chodu DČOV přispívají bakterie do čističky, jedná se o vybrané aerobní bakterie, které napomáhají rozkladu biologických látek – např. toaletního papíru – a rozpouští nanesené tuky.

Při výpadku pravidelného přísunu odpadních vod (např. z důvodu dovolené) napomáhají biologické přípravky k obnově čistícího procesu, stejně tak dokážou posílit čistící proces v případě neobvyklé zátěže způsobené nadměrnou produkcí odpadní vody – např. při víkendovém praní. Pravidelná aplikace přípravků také pomáhá snižovat agresivní organický zápach.

Neméně účinnou alternativu mohou představovat přípravky, které s pomocí vybraných enzymů pro DČOV podporují čistící proces a snižují zapěňování čistírny. Výsledkem bývá pokles výskytu nerozpuštěných látek v řádu nižších desítek procent a zvýšení sušiny aktivovaného kalu.

Bakterie do DČOV napomáhají rozkladu biologických látek. Foto: VENTURA-VENKOV s.r.o.

Údržba čističky odpadních vod: Pozor na narušení biologických procesů

Správné fungování domovní čističky odpadních vod závisí na dodržování biologických procesů, které lze poměrně snadno narušit například nepravidelným zásobováním vodou či nevhodným složením odpadní vody.

Vlastníte-li domovní čistírnu, praní velkého prádla raději rozdělte do více dnů. Vysoký obsah saponátů a tenzidů (aktivních látek obsažených v čisticích prostředcích), které se do odpadních vod uvolňují např. při několikerém praní v krátkém časovém intervalu, má totiž negativní vliv na efektivitu čistícího procesu.

Dezinfekční prostředky používejte s rozvahou

Dezinfekční prostředky raději používejte s rozvahou, neboť zpravidla obsahují řadu poměrně agresivních látek, které sice spolehlivě likvidují nežádoucí bakterie v domácnosti, ale zároveň i ty užitečné v domácí čističce. Savo či Domestos jsou skvělí pomocníci, užívejte je však s rozumem, případně je nahraďte ekologičtějšími alternativami.

Do odpadu a kanalizace rozhodně nepatří tuky a oleje, které svým rozkladem výrazně zvyšují kyselost odpadní vody, ve které se pak nedaří vytvořit biologické prostředí vhodné pro čištění. Zvýšenou kyselost má na svědomí rovněž odpadní voda z kondenzačního kotle, kterou je třeba před vypuštěním do odpadu neutralizovat.

Domácí čističce nesvědčí ani velké množství nerozpuštěných látek z drtiče na odpadky.

Pravidelnému odčerpávání kalu z DČOV se nevyhnete

Nezapomínejte ani na pravidelné odčerpávání kalu, který se postupně hromadí ve speciálním kalovém zásobníku, tzv. kalojemu. Četnost vyprazdňování kalojemu se různí v závislosti na jeho objemu. V některých případech stačí odčerpat dvakrát do roka, v jiných třeba i jednou za čtvrtletí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2023>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist