Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak na pěstování kaktusů

Kvě 1106 Autor: Redakce

Půdní substrát:

pestovani kaktusuPro všechny druhy kaktusů používám universální substrát složený ze zahradní zeminy (je třeba se vyvarovat nedostatečně uleželých kompostů!), hrubého písku a nejlépe i drobné kamenné drti (zrnitost 2-8 mm). Ta totiž způsobí, že se substrát stane propustnější, nespékavý a kořeny se v něm dokonaleji plošně rozloží. Poměr těchto složek používám vyrovnaný, tedy 1/2 zeminy a 1/4 písku a 1/4 drti. Jedná se však o směs chudší na živiny, vyžadující občasnou hnojivou závlahu připravenou z některého zcela běžného hnojiva např.Wuxal nebo Kristalon „Plod a květ“, do každé třetí zálivky během jara a léta.

kaktus

Závlaha:

Za optimální interval zalévání považuji rozmezí 4 – 5 týdnů. Tím zamezíme uhnívání kořenů a dosáhneme vzhledu rostlin, jenž odpovídá jejich vzhledu v domovině. Jsou hustě otrněny a mají plochý nebo široký vzrůst.

Teplota:

Kaktusům vyhovují jak z hlediska intensivního růstu, tak atraktivnosti vzhledu (především otrnění) relativně nižší teploty pohybující se ve dne mezi 20 – 30 ˚C a klesající v noci co nejníže.

Přezimování:

Za optimální přezimovací teploty považuji 10-12 ˚C. Kaktusy můžeme zimovat na světle, nebo zcela beze světla. Jednu nevýhodu přece jenom temné zimování má. Rostliny jsou odvyklé slunečním paprskům a tak se proto po jejich vystěhování na jaře snáze spálí jejich pokožka. Abychom se toho vyvarovali, musíme je do první zálivky a začátku růstu intenzivně stínit! Poslední zálivku provedeme asi v polovině září. Kaktusy zimujeme naprosto vyschlé!

kaktusyNa konec bych se chtěl zmínit o tom, co přivedlo k pěstování těchto nádherných rostlin mě samotného. Je to jednak obdiv, v jakém nehostinném prostředí dokážou přežívat. Kaktusy patří mezi tu část rostlinné říše, která se musela stále přizpůsobovat podmínkám a stále byla vytlačována na okraj ostatní bujné vegetace. Z tohoto hlediska jim patří můj obdiv, neboť nikdy nebyly agresory, ale ustupovaly před agresivitou ostatních rostlin. V neposlední řadě mě pak uchvátila jejich nádherná rozmanitost stonků, krása otrnění a nepřeberná barevná škála květů.
Skleník je pro mne místo, kam utíkám před svými starostmi a kde mohu urovnat své často splašené myšlenky. Je pro mě ostrovem ticha, kde mohu dlouhé hodiny pozorovat své rostliny, obdivovat jejich květy, naslouchat jim, podělit se s nimi o své starosti a přejímat do sebe jejich harmonii, klid a vyrovnanost, tedy ty hodnoty, které v lidském světě už pomalu ztrácejí svůj pravý smysl a význam.

Výstava kaktusů v Kasejovicích

S pěstitelskými zásadami se s námi podělil pan Pavel Růt-Kasejovický pěstitel, který bude vystavovat část své několikatisícové sbírky v místním kulturně společenském centru na náměstí. Pro pěstitele začátečníky je jistě lákavá vyhlídka, že pan Růt bude osobně po celou dobu přítomen a přispěje radou každému, kdo zatím nemá potřebné zkušenosti a znalosti. Výstava bude otevřena po dva víkendy: 18. a 19. června a 25. a 26. června od 9 do 16 hod. Do Kasejovic jsou zváni všichni příznivci této trnité krásy.

kvetouci kaktusy

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist