Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak na čekanku?

Říj 1320 Autor: Redakce

cekankaČekanka sice není v našich končinách příliš známou, ale vezte, že v jiných zemích se na jídelníčku objevuje velice často. Například ve Francii se tato zelenina připravuje na mnoho způsobů. Kde ale k této zajímavé rostlince v našich končinách přijít? Najdeme ji poměrně běžně ve větším obchodě či zelinářstvím, ale nejčerstvější bude samozřejmě z vlastního záhonu. Jak tedy čekanku pěstovat?

Pěstujeme čekanku

Pěstování této vytrvalé zeleniny není příliš složité, pouze vyžaduje dostatečně pohnojenou půdu. Vyséváme ji na jaře nebo v létě do drážky hluboké 5 mm ve vzdálenosti 45 cm od sebe. Až sazeničky trochu povyrostou, vyjednotíme je, aby měla každá dostatek místa. V sušším období nezapomínáme na pravidelnou zálivku.

Koncem podzimu je nutné přesunout rostlinu ze záhonu jak pestovat cekankua provést tzv. vybělení, které zaručí krásné bílé a křupavé plody. Čekance na záhonu odstřihneme listy asi 2-3 cm od kořene a kořeny velice opatrně vyryjeme. Je důležité, abychom je nijak nepoškodili. Kořeny se nápadně podobají petrželi. Odstraníme z nich postraní kořínky a necháme jen hlavní tlustý kořen, který seřízneme na délku 20 cm. Takto připravené kořeny uložíme v chladné, ale bezmrazé místnosti nebo do mělké brázdy pod vrstvu zeminy. Čekanka v tomto stavu rodit nebude, ale přečkává tak zimu.

Pokud chceme získat úrodu, tak předpřipravené kořeny zasadíme do většího květináče. Měli by mezi sebou mít tak 5 cm místa a zasypeme je zeminou. Květináč přiklopíme dalším květináčem nebo kartonovou krabicí. Je důležité aby ke kořenům a pozdějším pukům čekanky nepřicházelo žádné světlo. Takto připravený květináč umístíme v místnosti s teplotou asi 7-16 °C. Na puky čekanky se můžeme těšit asi za měsíc.

Zpracování čekanky

cekankovy salatVyužití v kuchyni je široké, můžeme ji přidávat do zeleninových salátů nebo ji konzumovat samotnou. Ale pozor, je třeba ji sníst co nejdříve. Čím je čekanka starší, tím je její chuť více hořká. V případě, že vám čekanka zhořkne, je možné ji blanšírovat 1-2 minuty ve vroucí vodě, čímž se své hořkosti zbaví.

Čekanka má také zdraví prospěšné látky, jako jsou vitamíny C, A, K nebo spoustu minerálních látek. Obsahuje také kyselinu listovou a velké množství vlákniny. Je velice prospěšná pro střevní mikroflóru nebo pro diabetiky, obsahuje totiž látku inulin, která působí probioticky. Pomáhá také snižovat cholesterol v krvi, proto se skvěle hodí při redukční dietě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist