Jak na bylinkovou zahrádku?
Kdo by netoužil po vlastním zdroji čerstvých bylinek. Toto přání si můžete velice snadno splnit. Stačí si založit vlastní bylinkovou zahrádku, která bude vaši kuchyni zásobovat čerstvou bazalkou, oreganem, petrželnou a spoustou dalších, které dodají pokrmům nezapomenutelnou a originální chuť. Nesmíme také zapomenout na léčivé bylinky, které pomohou při nachlazení i jiných nemocech.
Jak tedy postupovat, pokud jste se rozhodli takovýto záhonek na vaší zahrádce pěstovat? Prvním krokem je volba vhodného stanoviště. Všechny druhy bylinek jsou milovníci slunce, takže volíme velmi slunečné místo.
Důležité taky je, abychom měli záhonek stále po ruce
Proto ho umístíme v blízkosti domu. Musíme si také promyslet, jak velký záhon budeme potřebovat. Pro čtyřčlennou rodinu bohatě postačí záhon o rozměrech 4×3 m. Je dobré si také promyslet, které druhy bylinek budeme vysazovat a podle toho volit jejich rozložení na záhonu. V případě že je záhon na konci zahrady nebo u zdi, vysazujeme vyšší a vytrvalé byliny (meduňku, mátu) na zadním kraji záhonu a do popředí dáváme ty nižší a jednoleté. Pokud je záhon volně v prostoru, dáme vysoké druhy doprostřed a nízké okolo. Nezapomínejte, že bylinková zahrádka může plnit i funkci estetickou. Proto ji pěkně ozdobte například pěkným, nízkým plotem nebo vytvořte cestičky z místního kamene.
Pokud nemáte zahradu, a tak možnost vytvořit záhon, nezoufejte. Bylinky se dají pěstovat i v nádobách na balkoně nebo na menším dvorku. Vy je tak budete mít stále po ruce. Na pěstování můžete zvolit i pěkně vypadající nádoby, jako jsou staré keramické hrnce nebo pěkné truhlíky, které budou ladit s okolím.
Jaké druhy tedy můžete pěstovat?
Je jich opravdu hodně. Základem v kuchyni jsou petržel, pažitka, bazalka, rozmarýn, oregano, tymián, libeček, medvědí česnek nebo kopr. S koprem ale zacházejte opatrně, může se velice snadno změnit v obtížný plevel. Z léčivých i okrasných bylinek lze jmenovat divizna, mateřídouška, máta nebo šalvěj. Z divizny si můžeme připravit výborný čaj, který nám pomůže od kašle. Méně známou bylinou je například netřesk. Jeho účinky lze přirovnat k účinkům aloe vera. Krátce po utržení jeho masitý list pouští šťávu, která pomáhá po štípnutí hmyzem, popáleninách nebo na modřiny.
Bylinky nemusíme pěstovat pouze na samostatném záhonu, ale i v kombinaci s jiným druhy rostlin v zahradě.
Právě netřesku se bude nejlépe dařit ve skalce. Dále pak levanduli je nejlepší pěstovat v kombinaci s růžemi, chrání je totiž před zelenými mšicemi. Takovýchto kombinací existuje více, to věděli už naše babičky. Například máta, šalvěj a tymián odpuzují bělásky bílé, proto je vysazujeme vedle kapusty a zelí. Zelená petrželka velice dobře poroste v blízkosti rajčat nebo celeru.
Velkou výhodou je, že bylinky nevyžadují příliš velkou péči. Jejich pěstování zvládne i začínající zahradník a přinesou mu spoustu radosti.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.