Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak je to doopravdy s dětskými chodítky?

Zář 1701 Autor: Redakce

Chůze je pro dítě opravdu velký krok kupředu a začátky někdy bývají opravdu těžké a poměrně nemotorné. Proto chceme našemu prckovi tento velký krok, co nejvíce usnadnit a často se uchylujeme k zakoupení chodítka s myšlenkou, že mu tím určitě pomůžeme. Opak ale někdy bývá pravdou. Za našeho mládí bývala právě chodítka opravdu velmi populární ale stejně, jako ve spoustě jiných věcí, je to dnes úplně jinak.

deti chuze

Je koupě chodítka dobrý nápad?

V dnešní době se obecně koupě chodítka rozhodně nedoporučuje. V některých zemích zašli dokonce již tak daleko, že v nich jsou chodítka naprosto zakázanou záležitostí. Podle nových výzkumů jsou chodítka dokonce pro dítě škodlivá a místo toho, abychom mu pomohli, spíše jeho zdravý vývoj brzdíme a tím mu rozhodně nepomůžeme. Není však chodítko, jako chodítko a i zde je potřeba podívat se na tuto problematiku podrobněji a neházet vše do jednoho pytle.

Aktivní chodítka

Pod tímto názvem bychom si měli představit hračku, která má kolečka a dítě tuto hračku tlačí před sebou. Pokud si tento typ chodítka stále neumíte představit, zkuste si pro příklad představit kočárek pro panenky. To je vlastně skvělý příklad takového aktivního chodítka. Tento typ se používá převážně ve chvíli, kdy už dítě umí samo stát i udělat pár krůčků, ale stále má strach se samo rozběhnout bez držení. Tento typ chodítka patří mezi bezpečné a nezávadné pro správný motorický vývoj. To však platí jen při dodržení správných zásad. Obecně lze říct, že dítě, které před sebou tlačí toto aktivní chodítko, by se nikdy nemělo zbytečně předklánět, a tak přenášet všechnu váhu pouze na chodítko. Správně by dítě mělo mít rovná zádíčka a o chodítko se v podstatě pouze přidržovat.

deti chuze

Pasivní chodítka

Ano, tušíte správně, že právě u tohoto typu chodítka nastává problém. Toto chodítko nám na první pohled může připomínat dětskou židličku s pultíkem. Většina chodítek totiž má tzv. sedátko a před sebou hrací plochu. Problém zde však nastává proto, že v tomto chodítku dítě v podstatě jen visí za svůj rozkrok- a to rozhodně není pro jeho vývoj dobré. Ptáte se proč? Odpověď je velmi jednoduchá. Na celou páteř dítěte je vyvíjen velký a nepřirozený tlak, a na takovou zátěž rozhodně ještě není miminko připraveno. Nejde jen o páteř, velkému tlaku jsou vystaveny také kyčelní klouby, ty jsou totiž také vystavované velké zátěži. Do těchto chodítek navíc bývají děti umisťovány v době, kdy ještě rozhodně sami nestojí a někdy i dříve, než si sami sednou. Opravdu si myslíte, že tímto krokem dítěti dopomůžete k prvním krůčkům rychleji? Opak je pravdou a díky tomuto kroku se nejspíš vaše miminko, které se zatím jen umí plazit, na nožky postaví mnohem déle. Každé dítě je originál, a proto buďte trpělivý a dopřejte mu na jeho vývoj tolik času, kolik ono samo bude potřebovat.

Znáte učící věž?

Pokud máte doma dítě, které již umí stát i chodit, určitě moc dobře znáte, jak se umí vztekat, když nevidí tam, kam chce, nebo někam nedosáhne. A právě pro tyto případy je skvělou volbou učící věž! Pod tímto pojmem si představte naprosto jednoduchou stoličku, která je ale navíc opatřena ohrádkou. Dítě je v ní tedy naprosto v bezpečí a ani když bude stát v menší výšce, nemůže z ní spadnout dolů. Velmi jednoduše do ní může vlézt a taky z ní vylézt dolů. Pokud si takovou stoličku pořídíte, můžete tak spolu bez velkých obtíží například připravovat svačinky a váš nejmladší člen rodiny se již nebude vztekat, že nevidí a nedosáhne tam, kam potřebuje.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist