Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak dosáhnout travního pažitu?

Kvě 1303 Autor: Redakce

Kdo by si nepřál mít kolem svého domu krásný anglický trávník. Ať už jste vlastníkem jen malé předzahrádky nebo větší plochy, jistě toužíte po zelené ploše. Ta totiž působí vždy lépe než betonové panely nebo zámková dlažba. Jak tedy postupovat, pokud si chcete takovýto travnatý pažit vypěstovat?

Trávník ze semena nebo koberec?

travnik ze semeneNejprve je důležité si rozmyslet, k jakému účelu budeme trávník používat. Zda bude namáhán, a jaké máte na pozemku půdní podmínky na zahradě. Pro okrasné zahrady se hodí okrasnější typy trav, ale do namáhaných míst budeme muset zvolit semena odolnější. Pěstování travní plochy z výsevu může být zdlouhavé a s nejasným výsledkem. Proto pokud nechceme čekat na hustý porost, můžeme zvolit variantu položení již vzrostlého travního koberce. Tato metoda je ale dražší. Nejčastěji se používá na svažité terény nebo na místa, kde hrozí eroze půdy. Pokud zakládáme nový trávník, je dobré myslet i na zavlažovací systém. Ten je nejvhodnější zakopat rovnou do země.

Nutná údržba

travnikove hnojivo Pokud už se na naší zahradě travní porost vyskytuje, je nutné se o něj pravidelně starat, vyžaduje totiž pravidelnou údržbu. Není to jenom sekání, ale také přihnojování, zbavování se plevele nebo dosévání holých míst. Zvláště po zimě se v travní ploše může objevit holé místo, na kterém je třeba aplikovat podsetí. Velice prospěšná je také vertikulace, která trávu provzdušní a umožní tak rychlejší zazelenání se.

Zdá se vám, že se trávníku nedaří nebo má málo zelenou barvu? Může to naznačovat nedostatečné hnojení, které je častou chybou pěstitelů. Přihnojování bychom se měli alespoň párkrát ročně věnovat. Zaručíme tak, že bude plocha bez mechů, plevele a krásně zelená.

plevel v travnikuTravní hnojiva zakoupíte ve specializovaných prodejnách a hobby marketech. Jejich složení je na bázi dusíku, draslíku, fosforu a hořčíku.

Z plochy je také nutné pravidelně odstraňovat plevele. K tomuto účelu můžeme použít selektivní herbicidy. Hubí pouze dvouděložné rostliny, nikoliv traviny. Méně invazivní a ekologičtější metodou je mechanické odstranění plevelů. K tomuto účelu lze zakoupit i speciální vybavení, například na vytrhávání hlubokých kořenů pampelišek.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist