Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jabloně sázíme na podzim

Lis 1101 Autor: Redakce

Jabloně jsou nejméně náročným a také nejpěstovanějším ovocným stromem u nás. Stačí si vybrat tu správnou odrůdu a malý stromek zasadit právě v této době, tedy na podzim až do zámrazu. Pokud už nějakou jabloň máte, nezapomeňte na jejich správné zazimování. Ochrana ovocných stromů postřiky se prování i v období října a teplejšího listopadu.

Díky novým zkušenostem odborníci doporučují podzimní postřiky tekutými hnojivy a to při opadu listí roztokem močoviny s vodou v poměru 4:1. Močovina navíc přispívá k bio rozkladu spadaného listí. Další postřik by měl následovat měďnatým přípravkem (Kocide) po opadu listí. Jde o přípravek, který lze na jaře použít na všechny stromy včetně broskvoní-a to proti kadeřavosti. Broskve postříkáme ještě na jaře asi 2 až 3x. Mědí ale můžeme postříkat dřevo všech ovocných stromů. Pak se zbytky houbových chorob nemohou dostat do kůry a nemohou tam přezimovat. Vybírejte přípravky odolné dešti.

Odrůdy jabloní

Při výběru správné odrůdy jabloně bychom se krom chuti měli zajímat zejména o odolnost pro danou oblast. Pak se vyhneme nadměrnému používání chemických ochranných prostředků proti houbám, chorobám i škůdcům. Pokud vyberete správné odrůdy, můžete se ze šťavnatých jablíček těšit od léta až do podzimu. Při správném uskladnění plodů až do února.

Letní odrůdy

jablka julia

Letní odrůdy totiž dozrávají již začátkem prázdnin. Letní jablíčka jsou vhodná pro okamžitou konzumaci, nikdy ne na uskladnění. Příkladem raných jablíček mohou být jabloně Atlas, Julia, Mia, Ontario nebo třeba Selena.

.

Zlatava

jablka zlatava

Díky několikanásobnému křížení je slovenská Zlatava poměrně odolná, vhodná do středních i vyšších poloh. Jde o pozdně letní jablko zelenožluté barvy, při zrání se vybarvuje do oranžovočervena.  Slupka tenká, hladká a lesklá. Dužnina je nažloutlá, navinule sladká, jemné konzistence, středně šťavnatá, aromatická.

Zuzana

jablka zuzanaZuzana je česká středně raná křížená odrůda se středně silným růstem stromu. Jablka jsou poměrně velká, nepravidelného kuželovitého tvaru. Barva jablka je zelenavě až sytě žlutá, překrytá oranžově červenou až karmínovou krycí barvou nanesenou nejčastěji ve formě krátkého žíhání a hustého mramorování. Dužnina je šťavnatá, nakyslá, velmi dobrá.

Liberty

jablko libertyLiberty je několikanásobný kříženec původem z Kanady. Jedna z mála odrůd středně silné slupky se sytě zelenou barvou, která je překrytá celokrajně rozmytým, tmavě červeným zabarvením. Tato odrůda se nedá příliš dlouho skladovat, ale je odolná vůči strupovitosti a padlí.

.

Zimní odrůdy

jablka Golden Delicious

Jablka těchto odrůd se hodí k uskladnění, většinou se nedají rovnou konzumovat, musí se nechat tzv. odležet. Při dobrém uskladnění se z plodů zimních odrůd budete těšit až do března. Hlavním zástupcem je Rubiola. Dále pak Bohemia, Golden Delicious, Jonagold, Rubín, Idared, Zuzana, Melrose, Gloster, Ontario, Karmína.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist