Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Interiérové dveře-co byste měli vědět

Dub 1408 Autor: Redakce

Interiérové dveře jsou nutným vybavením bytu.  Nabídka výrobců je dnes natolik bohatá, že i když si nenecháte vyrobit dveře přesně na míru podle vašeho přání, jistě najdete některé, které se vašim vysněným dveřím budou silně podobat.

Zprvu je nutné uvědomit si, kam dveře povedou

interierove dvereJiné dveře osadíme pro vstup do bytu, jiné do koupelny a úplně jiné budou v obývacím pokoji. Řeč je o typu otevírání a rozměrech. Nejklasičtějšími dveřmi jsou otáčivé. Ty jsou otevíravé ven z místnosti nebo dovnitř. Pak musíme zvolit levostranné či pravostranné. Dveře, které se otevírají k nám a panty jsou po pravé straně a také pravou rukou dveře otevíráme, jsou pravostranné dveře. Tyto otočné dveře jsou sice nejlevnější, na druhou stranu však zabírá tak důležitý prostor. Zajímavou esteticky výjimečnou alternativou jsou dveře posuvné. I tady najdeme dva typy – jednak dveře zásuvné do vestaveného pouzdra do příčky nebo dveře, které se vysunou po kolejnicích do jedné z místností, které oddělují. Pokud chcete dveře, které je možné posunout pryč, ale zásuvný systém je příliš drahý, vyzkoušejte skládací dveře.

Obvyklým rozměrem dveří jsou dveře s průchozím rozměrem 800 mm; takové vyhovují i požadavkům na bezbariérové vstupy. Pro koupelny nebo toalety je standardních 700 mm. Pro komory nebo technické místnosti bude stačit průchozí šířka 600 mm. Pokud chcete šetřit prostor, není dobré ubírat na dveřním křídle otočných dveří, alternativou budou posuvné dveře.

Dveře se vyrábí také požárně odolné nebo bezpečnostní

Oboje rozhodně doceníte, bydlíte-li v bytovém či rodinném domě (například pro dveře vstupní, garážové dveře nebo dveře do kotelny).

Světlo je důležité pro duševní pohodu

dvere navrhNikdo nechce žít ve tmavém bytě nebo mít nepříjemně zatemněná místa uprostřed bytu. Světlu do tmavé předsíně můžeme pomoci dveřmi se skleněnou výplní. Prosklené a plné dveře tvoří protipóly. Mezi nimi se nachází dveře s částečnou skleněnou výplní. Sklo může být čiré, které jsou jednak průhledné a průsvitné, nebo mléčné či dekorované tak, že propustí světlo, ale zabrání zvědavým pohledům. Sklo se vyrábí v bezpečnostní variantě, což doporučujeme zejména v rodinách s dětmi. Je dobré uvědomit se také, že skleněná výplň tlumí zvuk méně než dveře plné. Existují i dveře protihlukové, které jsou vhodné do místností jako pokoje nebo ložnice. Dále bychom měli zvážit nutnost dveřního prahu. Funkčním trendem je tvořit bezbariérové prostory snadno dostupné všem obyvatelům bytu. V takovém případě pak nehrozí zakopnutí, což je významné plus.

Materiál dveří je důležitý podle místnosti. Jde nejen o výběr krásného dekoru, který nám bude ladit s interiérem a nábytkem. Důležitá je povrchová úprava dveří. V kuchyni nebo koupelně, kde jsou dveře namáhány výkyvy teploty, výpary a vlhkostí vybíráme dveře s oděruvzdorným povrchem odpuzujícím vodu, který jistě oceníme, máme-li doma domácí mazlíčky s drápky. Povrch je možné vybrat ze tří základních variant. První z nich je dýha, která napodobuje dřevo, která může být překryta lakem. Další úpravou je laminát. Nejprodávanější varianta je velmi odolná proti mechanickému poškození. Poslední nejlevnějším typem je povrch potažený fólií. Tyto dveře i zárubně budou nejméně odolné vůči poškození.

interier klikaDveřní kliky jsou podstatným interiérovým prvkem, který není dobré podcenit. Musí být z kvalitního materiálu, který se nezlomí a nepoškodí. Tvar by měl reagovat na proporce lidské ruky, nechceme přeci každý den otevírat klikou designově dokonalou, ale nepříjemnou při otevírání. Dále lze vybrat dveře se zámkem či bez.

Kliky mohou být jednat klasické štítové, což znamená, že je klika spojena s kováním a otvorem pro klíč, nebo rozetové, kde jsou otvory pro kliku a klíč odděleny. Rozteč kliky je právě vzdáleností mezi těmito dvěma otvory. Víte ale, jak změřit rozteč kliky? Rozměr se počítá od středu kružnice tvořící otvor pro kliku po střed kruhové části otvoru pro vstup klíče. Tento parametr by se měl pohybovat v následujících normových hodnotách: 72, 90, 92 mm. Je důležité dbát na správný rozměr, pozdější komplikace by za drobnou nepozornost při nákupu jistě nestály.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist