Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Indický běžec

Čvc 1511 Autor: Redakce

ind bezecNěkdo by se mohl domnívat, že se jedná o nějakého vrcholového sportovce z Indie, ale tak tomu opravdu není. Zde je řeč o druhu kachny divoké, která se v dnešní době chová hlavně kuli vejcím a hubení slimáků. Tato kachna je štíhlé postavy s dlouhým a štíhlím trupem. Hlavu má dlouhou a úzkou a zobák klínovitý. Barva kachen je opravdu různá, k vidění můžou být kachny černé, hnědé, bílé, modré, nebo pstruhové.  Jejich váha se pohybuje okolo 2 kg. Někteří jedinci se dožívají až neuvěřitelných dvaceti let.

Chov

Chov není tak náročný jak se může z počátku zdát, běžec se však nejmenuje pro nic za nic, proto mu dopřejte opravdu velký travnatý výběh. Jako každá kachna miluje vodu tudíž je za potřebí pořízení alespoň malé vaničky nebo jakékoli nádoby kde se mohou kachny cachtat. Jelikož je kachna celkem nečistotné zvíře vodu v nádobě musíme měnit a to každý den.

indicky bezec

Jako potravu volte různé krmné směsi dělené pouze dle stáří kachny. Tyto směsi podáváme kachnám ráno. Ve večerních hodinách krmíme ječmenem nebo pšenicí. Ostatní krmení už není nutné, protože na vašich zahradách je schovaných dost dobrot v podobě slimáků, žížal nebo různých travin. O svou zahradu se však bát nemusíte, našlapují opravdu zlehka a rostliny je nezajímají. Nutností je i říční písek, který jim napomáhá s rozmělněním veškeré spořádané potravy. Neméně důležitý je takzvaný kachník neboli bouda pro kachny. Tu udržujeme čistou, suchou a zejména v zimním období zateplenou.

Potřebuje kamarády

indicky bezecJe to pták žijící v hejně proto ho nikdy nechovejte jednotlivě. Postačí ale i dva. Jestliže chcete kachny za účelem snášení vajec, pořiďte si kachnu a kačera. Jestliže pro vás vejce nejsou důležité, můžete chovat kachny i stejného pohlaví. U kačerů je velkou výhodou že nekdákají tolik jako kachny. Jestliže se později rozhodnete pro přikoupení ať už kachny nebo kačera nemusíte se vůbec stresovat. Indický běžec je velice mírumilovné zvíře takže další zvíře do smečky příjme okamžitě a to bez jakýchkoli problémů.

Trocha kachní historie

Indičtí běžci jsou v Evropě známí už od 19. století. Jejich chov byl založen nejen na šlechtění nadšených chovatelů, kteří si na tomto estetickém vzhledu vyloženě zakládali ale i pro vejce která byla velmi vzácnou součástí tehdejších jídelníčků a to zejména u Britů. Kachny však sloužily i jako potrava a to hlavně pro námořníky lodí, kteří je nazývali jako „kachny – tučňáci“.

Kde a jak ho sehnat?

Věřím, že při své půvabné kráse a atraktivní chůzí může být pro někoho nejen užitkovým zvířetem ale i mazlíčkem. Otázkou je kde Indického běžce sehnat. Určitě kachny neshánějte na burzách, kde neznáte původ a nemáte ani možnost vidět rodiče. Stejně jako je tomu u psích plemen, výběr bude nejlepší u chovatele. Výběr chovatele však pečlivě promyslete, aby se vám nestalo, že místo nádherné a zdravé kachny vám bude po zahradě pobíhat nemocné a ošklivé káčátko.

V žádném případě se nebojte pokládat chovateli základní otázky ohledně dosavadního krmení nebo způsobu a místu chovu. Kupované kachňata by neměla být mladší než šest týdnů. Kachňata si pečlivě zkontrolujte, zda jsou zdravá, nekulhají, nestraní se a jsou dostatečně velká. Cena jednoho kusu se pohybuje od 150 do 350 korun.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2021>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist