Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ibišek do pokoje i na zahradu

Zář 1106 Autor: Redakce

Ibišek je známá pokojová rostlina, ale určité druhy lze celoročně pěstovat i ve venkovním prostředí-a to jako opadavý keř pocházející z Asie. Keřovité druhy vás po celé léto ochromí nádhernými, různě barevnými květy, které jsou o velikosti až 10 cm.

Jak pěstovat ibišek

ibisek venkovniVenkovní ibišky (Ibišek syrský) rostou velmi pomalu, a proto se hodí i do skalek a japonských zahrad. Další výhodou je, že ho můžeme dosti radikálně seříznout. Nejvhodnějším obdobím je jaro. Pokud je ibišek na teplém místě a má dobré podmínky, dorůstá až 3 metrů. Na výběr máte velký počet barevných kultivarů, i když původně jsou ibišky jemně fialové. Květy mohou být jednoduché i plnokvěté a v barvách od bílé až po temně fialovou.
Při výsadbě malého ibišku si dáme záležet na výběru místa. Nejlépe se mu bude dařit na závětrnné jižní straně. Ibišek má raději sucho než přemokření. V případě nadbytečné vlhkosti začínají plesnivět poupata květů a ibišek nepokvete. To je důvod, proč se nedoporučuje jeho výsadba u vodních ploch, jako jsou zahradní jezírka. Pro výsadbu je jediným vhodným obdobím jaro, pak totiž stihne malá rostlinka dostatečně zakořenit a připravit se na zimu. Všechny nevyzrálé větvičky zmrznou, proto se doporučuje koncem léta použití podzimních hnojiv. Pokud i přesto některé větévky umrznou, na jaře je seřízneme a ibišek vždy ochotně obrazí.
Po výběru stanoviště vykopejte dostatečně velkou jámu a vyměňte část půdy za dobře propustný vyhnojený substrát.
Pokud chcete, aby byl ibišek dlouho krásný, poctivě odstraňujte odkvetlé květy. Nepodceňte ale přípravu na zimu. Na podzim navezte pod ibišek alespoň 2 kýble dobře vyzrálého zahradního nebo kupovaného kompostu. Ibišek je velmi náročný na živiny. Jejich nedostatek poznáte tak, že je keř poněkud „smutný“ se světle zelenými nebo dokonce kropenatými listy. Takový ibišek nepokvete nebo jen málo a květy jsou malé.
Díky navežení kompostu pod keř se také vyhneme kypření půdy a vytahování plevele. Ibišky všeobecně koření i mělkým kořenovým systémem, který bychom mohli při kypření půdy poškodit.
Co se rozmnožování týče, je velmi pravděpodobné, že se kolem původní rostliny do několika let objeví malé semenáčky. Ibišek syrský lze také řízkovat. Životaschopný řízek ale asi 1 z deseti.

Ibišek fotogalerie

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2024>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události