I po sezoně potřebují zahradní stroje pozornost
Čas se nám mění, s vlaštovkami a slunnými dny jsme se již dávno rozloučili a už se pomalu můžeme připravovat na sychravé počasí a sněhovou nadílku. Abychom se ale nemuseli navždy loučit se zahradními stroji z letošní sezony, je potřeba se o ně pečlivě postarat. Podívejte se na naše tipy, jak jim zachovat životnost.
Čistota je základ funkčnosti
Základním kamenem údržby je čistota stroje a nezáleží na tom, o jaký druh se jedná. Rozdíl mezi čistým a špinavým strojem není pouze v estetice, ale také ve funkčnosti a období životnosti. Jestli si tedy každou zahradní sezonu nechcete pořizovat nového pomocníka, čistěte ho velmi pečlivě po každém použití. Uvidíte, jak radostné budou jarní práce bez větších potíží. Pokud ukládáte k zimnímu spánku sekačku, mějte na paměti, že při sklopení musí zapalovací svíčka zůstat nahoře. Vyhnete se tak riziku, že se olej dostane do výfuku nebo vzduchového filtru.
Druhy péče podle pohonu
Náročnost údržby vašeho pomocníka se liší i podle druhu pohonu. Nejméně práce budete mít s elektrickým strojem. Stačí vytáhnout ze zásuvky, uskladnit a je hotovo. Další variantou je stroj poháněný akumulátorem. Baterii nikdy nenechávejte ve stroji a v zimě. Je třeba ji vyndat, nabít na 100 % a skladovat v místnosti nejlépe s pokojovou teplotou. Skladování v mrazu by vás mohlo nepříjemně překvapit. Poslední možností je péče o stroj s motorem. Ujistěte se, že nezbylo žádné palivo v nádrži. Pokud tomu tak není a vy už máte všechnu práci hotovou, nechte stroj naprázdno zapnutý. Až dojde palivo, sám se zastaví. Jestliže na palivo v nádrži zapomenete, může se stát, že stroj na jaře nenastartujete.
I výměna oleje je důležitá
Výměna oleje je další důležitou částí podzimní údržby stroje. Přestože plánujete klidnou zimu bez větší námahy, může se stát, že stroj i přes všechna předsevzetí budete potřebovat. Proto ho zazimujte tak, aby v případě nutnosti bez problémů fungoval. Nestyďte se přečíst manuál a dodržujte pokyny při výměně oleje. Pokud se na to sami necítíte, nechte si poradit od odborníka z firmy STIHL nebo Viking.
Šetřete s vodou
Přestože usilujeme o co největší čistotu stroje, voda v tomto případě může nadělat více škody než užitku. Proto zapomeňte na čistění velkým množstvím vody, například hadicí. Posloužit může pouze navlhčený hadr, díky kterému voda se voda nesmísí s nečistotami a nenapáchá velké škody ve stroji.
Odborná prohlídka neškodí
Častým používáním stroje se tupí nože i řetěz. Je potřeba několikrát za rok navštívit servis a nechat je znovu naostřit i seřídit. Jestli je vaše pila nebo sekačka v dobré stavu, vezměte ji k odborníkům alespoň po letní sezoně. Mohou objevit závady, které jste vy přehlídli, nebo je považujete za nepodstatné. Každopádně zima je nevhodnější období, kdy se na okamžik rozloučit se svým pomocníkem a svěřit ho do rukou odborníků.
Místo ke spánku
A posledním krokem je najít správné místo k zazimování stroje. Škodit mu může prach i zima, proto je pečlivý výběr místa důležitou součástí péče o stroj. Před prachem ho můžete ochránit obyčejnou přikrývkou. Vymezte mu dostatek místa, protože stroji nesvědčí ani neobvyklé polohy. Nechte ho tedy v té klasické.
Nezapomínejte na bezpečnost dětí a zvířat, váš stroj správně zabezpečte!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.