I když nemáte zahrádku, můžete si dopřát vlastí zeleninu
Je naprosto jasné, že vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná úplně jinak, než ze supermarketů. Většinou se totiž jedná o dovoz ze zahraničí. Rajčata se sklízejí ještě zelená, aby po cestě zčervenala, ale zůstala tvrdá. Je tedy naprosto jasné, že o chuti a vůni nemůže být řeč. Pokud nemáte vlastní zahrádku, ale za to balkón, zcela jistě věnujte pozornost dnešnímu článku, ve kterém se dozvíte o pěstování zeleniny v samozavlažovacích truhlících.
Samozavlažovací truhlíky (výrobce Plastia) a květináče jsou díky nepřetržité závlaze ideální k pěstování zeleniny a některého ovoce. Rostlina si podle svých individuálních potřeb odebírá dostatek vody. To má za následek velké množství chutných plodů. Nejen že víte, jakou zeleninu jíte, ale máte ji vždy po ruce.
Produkci podpoří vhodné umístění venku na slunném, teplém a chráněném místě. V zimních měsících může pěstování pokračovat na světlém místě za oknem místnosti. Získáte tak významný podíl denní dávky vitamínu C i v zimním období. Pěstování není těžké, stačí to jen zkusit a výsledky se dostaví hned první sezónu. Pak už se z vlastní zeleniny budete těšit pravidelně.
Nejvýznamnějšími zástupci drobné zeleniny, které se dobře daří v samozavlažovacích truhlících, je paprika, rajče, salát, ředkvičky i mrkev. Nesmíme zapomenout ani na bylinky. Každý kuchař ocení čerstvou petržel, pažitku či bazalku. Výborně se daří také jahodám. Pokud použijeme převislé druhy, vznikne nám i zajímavá dekorace.
Rajčata v samozavlažovacích květináčích
Rajče (Solanum lycopersicum) je pravděpodobně nejpěstovanější zelenina na našich balkonech. Stačí si jen vybrat odrůdy převislé nebo s nízkým vzrůstem. I tak ale můžete sklidit velké množství voňavých, sladkých rajčátek. Rajče krom dostatku vody vyžaduje velké množství vzduchu v oblasti kořenů,půda by měla být vzdušná, strukturní.
A jak na výsadbu?
Tři až čtyři rostlinky (podle velikosti nádoby) se vysadí do nádoby co nejvíce hluboko, klidně až na dno. Zasypou se kvalitním zahradním substrátem, a to jak původní kořenový bal, tak i dolní část lodyhy s odstraněnými listy. Čím je půda nebo substrát vzdušnější, tím jsou lepší výsledky (přidat můžete perlit nebo drcený keramzit). Květy rajčat jsou při pěstování venku samosprašné, musíme jim tedy dopřát dostatek proudícího vzduchu.
Rajče tvoří plody jedině tehdy, když jsou noční teploty v rozmezí mezi 16 – 24 stupni. I zde máte velkou výhodu v přenosných samozavlažovacích nádobách, které můžeme v případě chladu jednoduše přenést do místnosti.
Obdobně lze na teplém slunném stanovišti pěstovat dýni a meloun. Odzkoušené je také pěstování paprik a okurek. I nyní se jedná o rostliny náročné na dostatek zálivky. Také pro pěstitele kiwi by tato metoda mohla být prostředkem k pěstování na balkónech.
Více na www.plastia.cz
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.