Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

I hmyz v létě potřebuje vodu: Vyrobte mu vodní plochy, kde se může napít a ochladit, ale neutopí se

Čvc 2329 Autor: Claudie Kornelová

V letních měsících, kdy se teploty vyšplhají do vysokých hodnot, trpí nejenom lidé, ale také drobní obyvatelé naší přírody – hmyz. Stejně jako my potřebují pitnou vodu a ochlazení. Abychom hmyzu umožnili přežít horké letní dny, můžeme jim vytvořit vodní plochy, které jim poskytnou úlevu od vedra, aniž by se přitom utopili. V tomto článku se dozvíte několik užitečných tipů a rad, jak vytvořit bezpečné a přitažlivé vodní nádrže pro hmyz.

vosa

I hmyz potřebuje v létě pít, myslete na to. Zdroj foto: Pixabay.com – Alexas_Fotos

Vyberte vhodnou nádobu

Prvním krokem je vybrat vhodný kontejner nebo nádobu, kterou můžete použít pro vytvoření vodní plochy. Můžete zvolit různé možnosti, jako jsou malé mísy, ploché kameny nebo staré květináče. Důležité je, aby kontejner poskytoval hmyzu snadný přístup k vodě, ale zároveň by měl mít i dostatečně plochý povrch, aby se hmyz nepotopil.

Přidejte plovoucí prvky

Abyste zajistili, že se hmyz v nádrži neutopí, můžete přidat do vody plovoucí prvky. Například malé kousky plovoucího dřeva, plasty nebo korku mohou sloužit jako bezpečná místa, na kterých se může hmyz opřít a před utonutím se zachránit. Plovoucí prvky také pomáhají udržovat rovnováhu v nádrži a zabraňují vzniku přemnožení komárů.

Přidejte rostliny

Dalším způsobem, jak vytvořit lákavé prostředí pro hmyz, je přidání rostlin do okolí vodní plochy. Rostliny jako například lekníny, vodní hlízy nebo ozdobné trávy nejenže poskytují úkryt a stín, ale také přitahují hmyz svými květy a nektarem. To vytváří přirozenou a bezpečnou oázu, kde se může hmyz napít a ochladit.

leknín

Rostliny poskytnou stín a ochrání před utopením. Zdroj foto: Pixabay.com – ha11ok

Udržujte čistotu

Vodní plochy je důležité udržovat čisté a bez nečistot. Pravidelně odstraňujte listí, větve a jiné organické materiály, které by mohly znečistit vodu. Pokud se v nádrži objeví řasa, můžete ji odstranit ručně nebo použít přírodní prostředky, jako jsou speciální enzymy nebo malé rybky, které se řasami živí. Důkladná údržba pomáhá udržet vodu čistou a zdravou.

Dodávejte čerstvou vodu

Hmyz potřebuje neustálý přístup k čerstvé vodě, takže je důležité vodu do vodních ploch pravidelně doplňovat. To platí zejména během horkých letních dní, kdy se voda může vypařovat rychleji. Nezapomeňte doplňovat čistou nebo filtrovanou vodou, abyste minimalizovali riziko přítomnosti škodlivých látek pro hmyz.

Místo pro slunění

Kromě přístupu k vodě potřebuje hmyz také sluneční teplo. Vytvořte v okolí vodních ploch místo, kde se hmyz může slunit a ohřívat. To může být třeba plocha s jemným pískem nebo kamenná deska umístěná poblíž vodního zdroje. Sluneční teplo pomáhá hmyzu udržovat si optimální tělesnou teplotu.

kameny

V blízkosti vody položte několik kamenů. Zdroj foto: Pixabay.com – shadowlessPhoenix

Zdroj potravy

Abyste přilákali více hmyzu do svých vodních ploch, můžete v jejich blízkosti umístit rostliny, které jim poskytují potravu. Například květy bohaté na nektar jsou oblíbeným zdrojem potravy pro motýly, včely a další opylovače. Rozmanitost rostlinných druhů zajistí, že budete mít ve své zahradě bohatý a pestrobarevný hmyzí život.

Závěr

Vytvoření bezpečných a přitažlivých vodních ploch pro hmyz je jednoduchý způsob, jak pomoci drobným tvorům přežít horká letní období. Vodní nádrže s plovoucími prvky, rostlinami a čistou vodou poskytují hmyzu nejenom pitnou vodu, ale také úlevu od vedra a možnost ochlazení. Dodržováním uvedených tipů a rad můžete vytvořit příjemné prostředí pro hmyz a přispět k ochraně biodiverzity ve vaší zahradě či okolí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist