Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Humáty pro dobrou kondici rostlin

Bře 1312 Autor: Aneta Skotníková

Pokud už jste někdy trpěli stresem, tak jistě víte, jak je to nepříjemné. Tak proč mu nepředcházet nebo ho alespoň nezmírnit i u vašich rostlin?

zizali humatyČasto jím trpí při přesazování nebo při jakýchkoliv změnách. Skvělou volbou pro podporu rostlinky jsou humáty. Vznikají chemickým zpracování přírodních surovin a to sice vodní extrakcí ze suché černé rašeliny. Nejdůležitější složkou jsou huminové látky, které mají pozitivní vliv také na půdní hygienu, na úrodnost půdy a růst a vývoj rostlin, které jsou pak odolnější vůči nepříznivým podmínkám. Rostlinu ovlivňují bud přímo nebo prostřednictvím půdy. Můžete si je zakoupit buď koncentrované v celé řadě přípravků, nebo si je „vyrobit“ po vlastní ose díky žížalám.

Chemický rozbor listů a plodů potvrdil, že vlivem humátů dochází k zesílení účinnosti fotosyntézy a zvýšení množství cukru v plodech. Dále by se jejich působením měla prokazatelně zvýšit úroda zeleniny a množství vitamínů v ní obsažených.

Díky jejich přírodnímu původu je rostliny lépe a rychleji přijímají a jsou šetrné k životnímu prostředí, lidem, zvířatům i hmyzu. Je možné je současně používat i s jinými přípravky.

Jaký humát zvolit?

Rozlišujeme dva typy humátů – kyselý a neutrální.

kapalne humatyKyselý humát je vhodný k namáčení kořenů rostlin před samotnou výsadbou nebo také k postřiku či k zálivce pro kyselomilné rostliny (rododendrony, azalky, vřesy, hortenzie, borůvky, apod.). Humát neutrální se doporučuje k namáčení semen před výsadbou, ale i k namáčení kořenů před výsadbou, k zálivce nebo postřiku pro standardní rostliny.

První zmínky o huminových látkách se datují už v 19. století. Větší využití našly až v 60. letech 20. století a to v široké škále oborů, například v lékařství, zemědělství, průmyslu.

Pokud jste odpůrci chemie a vyznáváte spíše přírodní látky, tak právě pro vás a vaše zelené kamarády jsou humáty určeny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist