Hrášek není luštěnina, ale zelenina
Ano, možná to ani nevíte, ale sušený hrách patří mezi luštěniny, zatímco pokud si ho dáte čerstvý, pochutnáváte si na báječné sladké zelenině. Navíc se dají konzumovat kuličky(dřeňový hrách) i mladé lusky (cukrový hrách). Obojí obsahuje velké množství vody, takže se jedná o ideální letní zeleninu. Krom toho je bohatý na draslík a hořčík, což v době zvýšeného pocení také oceníme.
Červen a červenec- sezóna zeleného hrášku je v plném proudu
Hrášek doporučujeme konzumovat jen tak, nejlépe čerstvě utržený. Seženete ho ale i na farmářských trzích (pozor, zde se cena hrochových lusků bez problémů vyšplhá až na 100 Kč/kg) i v supermarketech. U kupovaného hrachu počítejte s tím, že je stříkaný. Proto ho před konzumací omyjte.
Zdaleka nejlepší je dát si hrášek jako čerstvou odpolední svačinu. Krom vody totiž obsahuje i cukr, vitamín C, 10% β-karoten a železo. To vás nakopne podobně jako hrnek kávy, navíc v mnohem zdravější formě.
Krom konzumace zasyrova ho můžete použít do polévky, pomazánky zvané hummus či ho přidat do jakéhokoliv zeleninového salátu místo pečivových krutonů.
Jednoduchá, extrarychlá hrášková polévka
Budete potřebovat
1 hrnek vyloupaného hrášku
1 kostku zeleninového bujonu
¼ másla, trochu hladké mouky na jíšku
1 vejce, sůl, pepř
2l vody
Postup: Ve vodě vařte hrášek asi 5 min. Mezi tím si z másla a mouky nachystejte jíšku, kterou polévku mírně zahustíte. Po pěti minutách přidejte bujon, podle chuti sůl a pepř. Přidejte mírně zchladlou jíšku a nakonec do polévky klepněte rozšlehané vejce.
Naše tipy:
- Pokud chcete, můžete polévku ozvláštnit krutony z bílého pečiva (na másle osmahněte na kostky nakrájený rohlík či toastový chléb).
- Polévku se značným úspěchem připravíte i ze zmraženého hrášku.
Recept na hráškový humus
Vynikajícím jídlem pro každou příležitost je humus, který (pokud se nám podaří sehnat kvalitní sezamovou pastu Tahine/Tahini) můžeme bez výčitek servírovat jakékoliv návštěvě a při každé příležitosti. Základem je do měkka uvařená cizrna, kterou rozmixujeme se stejným množstvím čerstvého hrášku a cca dvěma až šesti stroužky česneku (podle toho, jak silné je aroma), lžící jogurtu, špetkou soli a jednou až třemi lžícemi sezamové pasty, podle chuti přidáme citron (polovinu či celý). Vše důkladně promícháme, servírujeme na talířku, posypeme kmínem a červenou paprikou, můžeme polít malým množstvím olivového oleje a dozdobit petrželovou natí. K jídlu podáváme bílý chléb.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.