Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Funkce komínu

Úno 1229 Autor: Redakce

Komín je svislou konstrukcí, obvykle procházející všemi patry vašeho domova. Jeho hlavní funkcí je odvod spalin. V některých případech se však dá využít i jako určitý druh ventilačních systémů. Komín, takový, jak ho známe dnes, se ale poprvé objevil až v 15. století. Dřívější pokusy o odvod kouře končili v podkrovních místnostech a komínové systémy byly tedy velmi nepraktické.

kominy

Trocha historie

V 17. a 18. století se ještě objevovaly komíny pouze dřevěné, nebo hliněné. Postupem času, kvůli protipožárním nařízením, se již začaly objevovat komíny zděné, ve kterých se využívalo umělého tahu, který napomáhal odvodu kouře až nad střechu domu.
Na komín se napojují kamna, kotle, pece, nebo krby. U  nichž funguje na principu vzduchového čerpadla. Vzduch, třebaže znečištěný spalinami má nižší hustotu, než okolní vzduch, a proto stoupá komínem vzhůru. Na jeho místo je komínem nasáván čerstvý vzduch. Tento tah komína (což je tlak, který žene vzduch vzhůru) je závislý na poměru vnitřního průměru komínu a jeho výšce, s poměrem objemu spalin.
To ale ještě zdaleka není vše. Je například opravdu důležité, kovové prvky dilatačně oddělit od keramických prvků, neboť musíme co nejvíce eliminovat rozdíly mezi změnami rozměrů, při teplotních změnách. Další věcí, kterou musíte vyřešit, je výška komínové hlavy. Na tu však existuje státní norma a nemusíte si s ní tedy tolik lámat hlavu.

Nevíte-li si ve stavbě komínu rady a cítíte, že byste nějakou potřebovali, nezoufejte

cisteni kominuKominictví v naší zemi ještě zcela nevymizelo. Stačí se porozhlédnout po okolí a najít vhodnou firmu, která provádí komínové systémy, a máte po starostech. Firma vám komplexně poradí s celým komínem. Jen si nezapomeňte vzpomenout včas. A že nevíte na koho se obrátit? Zkuste odborníky ze společnosti Pechlát (www.kominy-pechlat.cz), kteří mají se stavbou i čištěním komínů dlouholeté zkušenosti.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist