Formaldehyd – nebezpečí číhající všude
Problém jménem formaldehyd není příliš známým. Tento bezbarvý plyn se vyskytuje prakticky všude, v městském ovzduší, více v interiérech budov. Tato hojně užívaná a vyráběná chemikálie je však ve vysokých koncentracích smrtící. Takové nebezpečí za normálních podmínek sice nehrozí, ale při dlouhé době vystavení má negativní dopady na zdraví a to i při malé koncentraci.
Co je formaldehyd
Formaldehyd patří do skupiny aldehydů. Konkrétně je aldehydem kyseliny mravenčí, ve kterou se v lidském těle přeměňuje. Tento velmi těkavý bezbarvý plyn je pronikavého zápachu. Dobře se rozpouští ve vodě, alkoholu a dalších organických rozpouštědlech. Jeho páry jsou hořlavé a výbušné. Formaldehyd poznáme po čichu. Jeho pach můžeme nazvat „vůní novoty“, kterou dobře známe (nový nábytek, koberce aj.). Levné obchody a tržnice nabízí výrobky, které silně zapáchají – těmto výrobkům bychom se měli vyhýbat, pokud si ceníme svého zdraví.
Zdroje formaldehydu
Průmysl využívá formaldehydu pro velmi pestrou škálu použití. Ve větší koncentraci je používán při výrobě překližek a dřevotřísek (různého nábytku z těchto materiálů, použití pro konstrukce střech, podlah aj. z důvodu konzervace dřeva), dále při výrobě bakelitu, pryskyřic (což jsou v praxi lepidla a tmely pro překližky, koberce a pěnové izolace) nebo barviv a chemikálií. Funguje jako dezinfekční prostředek ve formě formalínu, což je 40% roztok formaldehydu. Užívá se také při výrobě textilií. Z tohoto důvodu je nutné prát nově zakoupené oblečení před jeho používáním. Nejde však jen o oděvy nebo povlečení apod., vyskytuje se i v textilních hračkách pro děti (!), matracích a dalších textilních výrobcích. Je využívám ve fotografickém průmyslu nebo jako konzervační prostředek pro kosmetiku, léčiva a potraviny (dobře konzervuje biologický materiál). Díky své schopnosti konzervovat biologické látky je používán k balzamování mrtvých těl nebo zvířat.
Formaldehyd kolem nás
Jak bylo řečeno, zvýšená koncentrace formaldehydu je uvnitř budov. Za nejvýznamnější zdroj lze považovat dřevotřískový nábytek nebo podlahy, ovšem existují nové limity upravující jeho koncentraci v těchto výrobcích. Interiér pak touto látkou zásobují třeba tapety nebo textilie.
Přirozeně vzniká v malém množství v živých buňkách. Proto ho můžeme objevit i v našem těle a potravinách. Jenže formaldehyd se může vyskytovat i na našem těle – je řeč o různých lacích na nehty, kam se přidává, aby lak rychleji schnul a byl tvrdší. Proto je důležité číst etikety laků (dobré je vyhnout se i toluenu). Obecně platí, čím dražší lak, tím menší pravděpodobnost výskytu toxinů.
Významným zdrojem formaldehydu jsou cigarety, protože chemikálie vzniká při nedokonalém spalování čehokoliv – zdrojem se tedy může stát i naše kuchyně při vaření nebo topení karmou a podobně. Kuřáci mají tedy největší příjem tohoto jedu. Formaldehyd také vzniká při dopravě jakožto složka výfukových plynů. V topné sezóně se v ovzduší vyskytuje formaldehydu více.
Dopady na zdraví
Formaldehyd je látka toxická, podezřelá z karcinogenity. Víceméně byla karcinogenita prokázána při testech na zvířatech, kdy byly zjištěny i další účinky jako například snížení porodní váhy mláďat až neplodnost, způsobení leukemie, vývojová a reprodukční toxicita.
Látka se projevuje v menší míře drážděním očí a dýchacích cest, kašlem, únavou a žízní. Při zvyšování intenzity oči začínají slzet, počínají bolesti hlavy, nevolnost až po zvracení a dušnost. Další zvyšování koncentrace způsobuje problémy s dýcháním, záněty sliznic, průdušek a plic. Projevuje se astma. Může se zakalit rohovka a dokonce dojít ke slepotě. Poškozeny jsou játra, ledviny i celkově centrální nervová soustava.
Nejvíce náchylné na formaldehyd jsou děti, ale citlivost na něj je značně individuelní.
Koncentrace v ovzduší a mezní limity
Městské ovzduší má průměrnou koncentraci formaldehydu v ovzduší okolo 5 – 10 µg/m3. Uvnitř staveb je tato hodnota okolo 50 – 100 µg/m3 (za použití dřevotřískového materiálu až 1000 µg/m3). 10% osob je schopno čichově vnímat formaldehyd při koncentraci 0,03 mg/m3, 50% osob 0,18 mg/m3 a většina (90%) osob cítí formaldehyd při 0,6 mg/m3(tato hodnota je také horní hranicí při dlouhodobém vystavení formaldehydu, doporučenou Světovou zdravotní organizací). Ohrožení života a silné problémy s dýcháním mohou nastat od koncentrace 37 – 60 mg/m3.
Závěrem je nutné říci, jak se můžeme vyhnout velké koncentraci této látky. Je to vcelku prosté – je důležité často větrat. Formaldehyd se vypařuje při vyšších teplotách, proto je vhodné místnosti zbytečně nepřetápět a k topným tělesům nestavět výrobky, ze kterých by se formaldehyd mohl odpařovat. Dřevotřískový nábytek je doporučeno natřít lakem, barvou nebo opláštit laminem či dýhou. Ideálním řešením je kupovat nábytek z masivního dřeva. Skvělým pomocníkem ve zbavování se formaldehydu z ovzduší jsou některé pokojové rostliny, které dokážou odstranit až 88% toxinu ze vzduchu během 24 hodin. Jde především o břečťan, dracenu, chryzantému, filodendron, zelenec a potos. Na provonění bytu bychom měli používat přírodní vůně jako vonné oleje či byliny a vyvarovat se umělých zdrojů vůní.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.