Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Floxy-stále moderní klasické trvalky

Srp 1428 Autor: Redakce

floxyKytičky líbezné růžové vůně a vzpomínka na zahrady našich starých babiček. Floxy jsou někdy opomíjené, ale ten jejich letní voňavý čas rozhodně stojí za zážitek.  Někdy se jim také říká „plaménky“, protože řecké slovo „flox, flogos“ znamená plamen.

Povídat si budeme o plaménku latnatém, což je klasická rostlina rostoucí asi půl metru až metr do výšky s bohatým voňavým květenstvím, které má většinou růžovou nebo bílou barvu.  Dnešní šlechtitelé se opravdu vyžívají a novodobé floxy mívají i menší kompaktní růst nebo různé barvy či panašované listy!

Miluje sluníčko a světlo

floxyZásadním předpokladem pro úspěšný růst plaménků je stanoviště, které je dostatečně světlé, alespoň část dne na něj svítí sluníčko. Skvělá jsou dobře zavlažovaná slunná stanoviště, na kterých se floxy nádherně rozrůstají a kvetou. Platí malé pravidlo:

Čím tmavší je odrůda, její barva květu, tím více slunečního světla snese. Jemně růžovoučké či dokonce sněhově bílé floxy dávejte raději na stanoviště více chráněná před poledním žárem.

Ale jinak si s floxy nemusíte příliš lámat hlavu. Za časů našich babiček to byly odolné a otužilé rostliny vhodné i do horských zahrádek a bez problémů se tu rozrůstaly. Pokud se vám zadaří hned první rok, můžete si být jisti, že máte o dlouholetou rostlinu postaráno.

Malý červnový trik!

floxyChcete-li bohatší květenství, v červnu lodyhy floxů asi o jednu třetinu sestřihněte. Rostliny budou pevnější a nebudou náchylné k poničení letními bouřkami a vyrostou vám na nich bohatší květenství.

Zálivka: pozor, přiměřená!

Floxy nesnáší přelití, na které reagují žloutnutím listů a špatným růstem. Spíše snesou krátkodobé sucho než dlouhodobě mokrou půdu. Na to si dejte pozor zejména, pěstujete-li floxy na balkoně nebo terase, po dešti určitě vylijte přebytečnou vodu. Tyto rostliny báječně rostou i v nádobách a provoní svou jemnou vůní mnohé letní večery. Při dobré péči dokáží postupně kvést až do zámrazu.

Přesazování a rozmnožování na jaře nebo na podzim

floxyFloxy mají velmi tučné kořeny, které tvoří bohaté trsy. Tyto můžeme na jaře nebo po odkvětu na podzim vyjmout z půdy a zasadit na nové stanoviště.  Toto obnovení stanoviště se doporučuje asi tak jednou za pět let.

Chceme-li plamének rozmnožovat, je podzim nebo jaro také tím pravým obdobím. Prostě jenom rozdělíme a rozlomíme trsy. Na jaře je také možné zkusit rozmnožování ze semen!

TIP: Právě podzimní zahradní centra začínají nabízet sazeničky floxů. Takže chcete-li úplně nové, je podzim pravou dobou pro pátrání po nových barevných varietách.  Jejich nabídka se začíná rozšiřovat, v minulosti platily za rostliny nedostupné a velmi špatně se sháněly.

Hnojení:  Místo před zasazením plaménků by mělo být obohaceno o humus. Nedávejte pod floxy ale chlévský hnůj, přemíra dusíku by rostlinám škodila. V době růstu už nepotřebují speciální hnojení, ale občas trocha kompostu jim udělá dobře.

Zbavujte se plevele!

floxy po babicceFloxy nejsou příliš houževnaté a tak nevyhrávají boj s plevelem. Jedinou péči, kterou jim kromě zálivky budete muset věnovat je čas od času vytrhat vytrvalý plevel.

Nemoci? Některé přece jen číhají!

Z nemocí, které mohou floxy napadnout, vyjmenujme hlavně padlí, které devastuje listy, žloutnou a plesniví.  Často za to může buď trvale přemokřená půda, stinné a vlhké umístění nebo příliš vlhké a studené léto. V boji proti padlí můžeme použít dostupné fungicidy, ale někdy nezbyde než rostliny zlikvidovat. Nové kultivary jsou šlechtěny i s částečnou odolností vůči houbovým chorobám, takže nové rostliny ze zahradnictví by měly být k padlí méně náchylné.

Dalším nepříjemným společníkem plaménků může být háďátko, tyto hlístice parazitují na kořenech a postupně je ožírají. Proti nim pomáhá stará babská rada: vysaďte kolem nich afrikány, jejich pach háďátka údajně nesnášejí.

Přezimování

Květina, která rozzáří a rozvoní léto, velmi dobře přezimuje. Přesto některé choulostivé a nové odrůdy raději na zimu přikryjte chvojím nebo listím.  Rozhodně prvním rokem zakryjte také namnožené nové rostliny!

I tady existuje více barev listů i květů

Povídat si budeme o plaménku latnatém, což je klasická rostlina rostoucí asi půl metru až metr do výšky s bohatým voňavým květenstvím, které má většinou růžovou nebo bílou barvu.  Dnešní šlechtitelé se opravdu vyžívají a novodobé floxy mívají i menší kompaktní růst nebo různé barvy či panašované listy!  Mají většinou žlutozelené listy a klasicky růžové květy (Goldmine), který má žlutozelené listy, ale červené květy (Becky Towe) nebo panašované s bílými květy (Elegance).  Vybírat můžete i růžovokvetoucí s bíle lemovanými listy (Mary Christine) nebo malinově zbarvené květy a bíle lemované listy (Pink  Posie) či bílé květy se zlatavě lemovanými listy (Silvermine) či tmavě růžové listy a bíle panašované listy (Rubymine).

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Floxy-stále moderní klasické trvalky
  • Libuše 16.8.2015 (10:57)

    Mám takový dotaz, měla jsem řadu krásných floxu růžových a červených a mezi ně jsem si dala bílé a během dvou let mám většinu bílých je možné ,že se mě sprášily?

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist