Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Falešná březost-vše co potřebujete vědět

Úno 1227 Autor: Redakce

Je vaše fenka podrážděná a agresivní na ostatní psy? Pokud má navíc nateklé mléčné žlázy zejména v oblasti blíž k ocásku, pak se pravděpodobně jedná o falešnou březost, která je také označována jako falešná laktace nebo pseudogravidita. Falešná březost se u citlivých jedinců dostaví 2 až 10 týdnů po hárání.

Proč fenky trpí na falešnou březost?

falesna laktaceFalešná březost má své kořeny ještě v době, kdy psi žili ve smečce. Doba hárání se všem fenám ve smečce upravila tak, že háraly vždy v jednu dobu. Takto se omezil úhyn štěňat i v případě, že došlo k úmrtí jejich matky. Štěňata totiž našla náhradní matku v jiné kojící feně, která ani nemusela být gravidní, měla tedy falešnou březost a štěňata si osvojila.

Falešná laktace je způsobena již zmíněnou hormonální nerovnováhou, kdy hladina hormonu estradiolu a prolaktinu stoupá a naopak progesterolu klesá. Toto vybočení od normálu se projevuje nejen fyziologicky (laktace), ale také psychicky.

Třebaže různí veterinární lékaři koukají na pseudograviditu jinak, v prvé řadě je nutné majitele fenek uklidnit. Falešná březost není poruchou pohlavního cyklu a nijak neovlivňuje plodnost fenečky. V podstatě se jedná o vsugerované mateřství, které se může projevovat různě. Vlivem hormonální nerovnováhy dochází k nalévání několika cecíků, ze kterých se může samovolně nebo po stisknutí uvolňovat mléčná tekutina. Ta může být bílá, žlutá nebo do hněda. Barva není důležitá, ale tekutina nesmí zapáchat. To by naznačovalo velmi nebezpečný zánět mléčné žlázy. Nalití mléčné žlázy samo o sobě nebolí.

Projevy falešné březosti

Krom toho, že ze struků fence kape mléko, můžeme pozorovat i změny psychické. Fenka je podrážděná na ostatní psy, jakoby bránila doposud neporozená štěňata. V peřinách si často vyhrabávají pelíšek a přenášejí plyšové hračky, zejména ty pískací. Je ještě více fixovaná na majitele a chce být stále mazlena. V podstatě hledá pomoc pro budoucí porod. Tyto příznaky řadíme mezi lehké projevy falešné březosti. V těžších případech může dojít i ke stahům dělohy, které simuluj porod.

Jak řešit falešnou březost?

harani falesneZejména je potřeba vyřešit četné psychické problémy. Schovejte všechny hračky a fenku zabavte. Je důležité, aby pokud možno nezůstávala sama, choďte na časté procházky. K zabavení feny můžete využít různé míčky na pamlsky a jiné inteligentní hračky pro psy, které jednoduše naplníte dobrotami. Někteří odborníci doporučují vyřadit z jídelníčku vařené maso a další potraviny s vysokým obsahem bílkovin a energie. Falešná březost postihuje fenky, které nerodily, ale i feny, které již štěňata měly. Předchozí gravidita tedy nemá na falešnou březost vliv.

Veterinář většinou nasadí léky, které hormonální nerovnováhu řeší. Neexistuje ale 100% účinný preparát, který nemá žádné vedlejší účinky. Pokud se falešná březost objevuje u fenky opakovaně, jistě vám veterinář doporučí kastraci. Tím se také vyhnete častých rakovinných nádorů mléčné žlázy a dělohy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist