Exotická akácie u vás doma
Pod pojmem akácie se skrývá mnoho druhů z řádu bobovitých rostlin. Jejich počet jde až do tisíců. Je to dřevina vyskytující se v Austrálii, Americe i v Africe.
Na její exotičnosti přidávají žluté květy ve tvaru koule. Jiné druhy nás zas okouzlují bílými kvítky. Zvláštností jsou fylokladia, což jsou ploché větvičky připomínající úzké listy. Každý druh dorůstá do jiné výšky. Ty dostupné u nás jen pár metrů. V přírodě na jiných kontinentech se tyčí do výšky několik desítek metrů.
Pěstování a přezimování akácií
V našich podnebných podmínkách se dá pěstovat jen jako přenosná rostlina v interiéru, například v zimních zahradách. Většina druhů není mrazuvzdorná, rtuť na teploměru by neměla překročit hranici pod 7°C. Ale například Acacia glaucoptera snáší i teploty do -5 °C. V létě může zdobit naše zahrady, balkóny nebo terasy. Kvete od července do září. Po odkvětu se musí větve ostříhat, aby i za rok byly bohatě obaleny květy. Některé druhy jsou v oblibě pěstovány jako bonsaj.
Má ráda slunné, vzdušné místo v mírně vlhké půdě s rašelinou, pískem, humusem i kompostem. V sezóně se doporučuje zálivka jednou za 14 dní. V zimě svůj růst téměř zastavují, zálivka je proto zbytečná. Při vyšší teplotě může akácii napadnout štítovka.
Nejen okrasná akácie
Hojně je užívána jako léčivá rostlina. Například z kořenů v Africe při léčbě spavé nemoci. Její voňavé květy slouží jako příměs do parfémů. Pryskyřice je pak složkou při výrobě klovatiny. Její dřevo je často používáno v nábytkářství, protože vyniká svou pevností a tvrdostí. Akácie je také posvátným stromem a to hned v několika případech. Při putování do Mekky na ni věřící věšeli své zbraně a oblečení. Dále se tvrdí, že do tohoto stromu bájný pták Fénix uložil princip života. I v Indii je akácie uctívána jako ochránkyně před zlem.
Tato dřevina vás jistě okouzlí nejen svým krásným vzhledem, který zpestří každý prostor, ale i svou jedinečností, neobvyklostí a vůní.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.