Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Dýně-královna podzimu

Zář 1224 Autor: Redakce

dyne vyrezavaniBlíží se doba Halloweenu (Večer všech svatých) a vy jste si jistě také chtěli vypěstovat svou vlastní dýni a právě v této době si ji vyzdobit.

Zvláště pokud máte malé děti, které si každoročně libují v dlabání a vyzdobování dýní. Obvykle se vyrábí tak, že se vršek dýně uřízne a vnitřek se poté co nejvíce vydlabe. Z přední strany si pak vřežete hrůzostrašný obličej podle vaší fantazie. Posledním aktem je pak umístění svíčky do dutiny dýně a následné zapálení. Dýňový strašák, v Americe nazývaný Jack-o-lantern, potom vypadá opravdu ďábelsky, ale zároveň velice zajímavě. Tato ozdoba skvěle asociuje speciální Halloween atmosféru. Halloween je stejně jako naše Dušičky potomkem prastaré keltské slavnosti. Posledního října slavili dávní Keltové přelom starého a nového roku. Přechod z teplého a úrodného období do období chladu a nejistoty s sebou nesl mimo jiné i prolínání světa živých a mrtvých. Duše zemřelých předků v tu noc zavítaly na zem a bylo třeba jim posvítit na cestu, aby se v pořádku vrátily zpět. K tomu sloužily svítilny zhotovené z vydlabaných řep a dýní. A ze zbylé dužiny můžete připravit skvělý koláč!

Dýně však nemusí ve vaší domácnosti hrát pouze roli „strašáka“. Dají se taktéž vypěstovat okrasné odrůdy dýní, které skvěle vypadají v interiéru i exteriéru. Díky jejich podivným tvarům, zářivým a nevšedním barvám, ale i vzorům, je každá z nich jedinečný originál. Okrasné dýně mají několik poddruhů. Například Jack be little, Tutti Frutti, Nest Egg Mix, Andělská křídla, Sweet Dumpling, Ufo a mnoho dalších. Každý druh se vyznačuje svou specifičností. Buď barvou, tvarem, velikostí, nebo vzorováním.

dynove dekoracePři pěstování můžete vybírat ze dvou druhů, pnoucích, nebo plazivých. Obě však vypadají v záhonku úchvatně a dekorativně. Pokud se však rozhodnete pěstovat půdopokryvné a plazivé, musíte mezi nimi vynechávat dostatečné vzdálenosti. Dýně totiž může dorůst až do obřích rozměrů.

Pokud chcete, aby vaše dýně byla takzvaně multifunkční, zvolte pěstování druhu hokkaido. Ten totiž můžete použít jak na výstavu, tak i rozmanitě v kuchyni. Je velice zdravá, obsahuje vitaminy A, B a C a má dokonce léčivé schopnosti. Dají se z ní vyrobit omáčky, polévky, příloha, nebo i samostatný pokrm. A oprávněně. Je mnohem menší než obvykle pěstované dýně, což je velmi praktické. Krom krásné barvy a velikosti „tak akorát“ vás zaujme i jemná nasládlá oříšková chuť (někdo ji přirovnává k pečeným jedlým kaštanům). Většinou jsme zvyklí na sytě oranžovou barvu dýně hokkaido. Setkat se ale můžeme i se zelenými, žlutými, červenými či žíhanými plody. Tento druh dýní navíc nemusíte před zpracování loupat. Tvrdá slupka totiž během varu brzy změkne.

Pokud jste je ještě nikdy nevyzkoušeli, neohrnujte nad nimi nos a pusťte se do vaření, pečení, zapékání a zavařování. Plody dýně obsahují 90 % vody a hodně vlákniny, což je ideální kombinace pro naše trávení. Dýně je ideálním pokrmem při různých druzích diet, včetně redukční, protože má nízkou energetickou hodnotu a neobsahuje žádný „zlý“ cholesterol.

Sběr a uchovávání dýní

dyne okrasnePři pěstování byste si měli zejména dát pozor na to, aby byla dýně, jak se patří dozrálá, jinak by totiž mohla začít plesnivět. Také byste ji měli nechat zhruba týden po utržení doschnout a vždy ji trhat i se stopkou-tu nechte v délce asi 5 cm. Že je dozrálá poznáte podle toho, že ztratí svůj lesk a její slupka citelně tvrdne. Dále se orientujte také podle váhy, protože vyzrálý plod obsahuje hodně dužiny. Příliš lehké dýně jsou buď plné semínek, nebo mohou být vyschlé.

Jedlé dýně odborníci doporučují ponechat před zpracováním alespoň několik dní při pokojové teplotě. To zapříčiní, že část škrobů v dýni obsažených se přemění na cukr a dužina tak ještě výrazněji zesládne. Pro uskladnění se hodí pouze plody se slupkou, která brání průniku bakterií a plísní. Správně uskladněné plody, tedy v suchu, chladu a temnu, vydrží až čtyři měsíce. Velmi důležité je také proudění vzduchu a fakt, že by se uskladněné plody neměly vzájemně dotýkat.

Okrasné dýně nechte asi týden vyschnout. Můžete je také nalakovat. Pak vydrží jako dekorace mnoho měsíců.

V některém z následujících článků vám přineseme přehled dalších výborných odrůd, protože dýně hokkaido je sice nejznámější, ale zdaleka ne jediná výborná odrůda na našem trhu. Rovněž se můžete těšit na odzkoušené recepty našich čtenářů.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2023>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist