Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Dřevo v interiéru zútulní prostor domova

Úno 1827 Autor: Redakce

Chcete-li, aby váš byt působil příjemným a teplým dojmem, využijte dřevěných prvků. Zatímco sklo a kov působí studeně a elegantně, dřevo dodá bytu pocit teplého azylu před vnějším světem.

drevo v interieru

Hnědé odstíny působí teple

Někteří lidé, zejména milovníci přírody si nemohou svůj domov bez dřeva vůbec představit. Nedají dopustit na klasický dřevěný nábytek, v interiéru jim stojí artefakty z přírodního či leštěného dřeva, nebo dokonce mají celé stěny obložené dřevem. Ovšem i ti, kteří dávají přednost v interiéru spíše plastu, kovu a sklu občas pocítí touhu si svůj interiér trochu polidštit a zateplit. Dřevo poskytne kýžený efekt. Hnědé odstíny působí teple, navíc dřevo je příjemné na omak.

Jak pracovat se dřevem v interiéru?

  • Leštěné dřevo působí luxusním dojmem
  • Přírodní dřevo jenom lehce opracované nebo i s kůrou zase tvoří rustikální dekoraci

Záleží jenom na vás, jakou cestou chcete jít, zda lesklé dřevo, které se spíše hodí k exkluzivním interiérům, nebo přírodní vhodné do domáčtějších prostor.

Kde se může dřevo uplatnit?

Nabízí se samozřejmě obklady stěn. Nemusíte nutně obkládat celé stěny – počítejte s tím, že tmavý obklad celé stěny také opticky zmenšuje celý prostor místnosti. Stačí třeba obklad v podobě vertikálního či horizontálního pásu, který stěnu oživí. Nebo je možné obložit pouze dveře. Dále můžete zkusit stropní obklady. Hodí se ale spíše pro místnosti s vyššími stropy, protože tmavé dveře opět opticky zmenšuje. Počítejte také s tím, že strop musí mít nosnou konstrukci, jež ponese váho obkladu. Stejně dobře jako strop ale může být dřevěná i podlaha. V luxusnějších novostavbách jsou dnes dřevěné parkety velmi oblíbené, i když jsou poměrně nákladnou záležitostí. Ovšem i ve starších domech se vyplatí parkety renovovat.

 dreveny nabytek

Někdy stačí i detail

Možná nemáte odvahu pouštět se do většího budování a úprav domova. V takovém případě ale můžete využít různých dřevěných doplňků. Někdo vsadí třeba na nábytek a pořídí kompletně dřevěný. I kontrast dřeva třeba s velkými prosklenými plochami francouzských oken moderní bytů může působit zajímavě. Elegantně vypadá nábytek, který kombinuje kov, dřevo i sklo. Řešením je i oživit jinak stroze minimalistické byty s nábytkem z kovu, skla či plastu dřevěnými doplňky, například malými skříňkami či stolky, stojánky, nebo poličkami. Někdy ale dokáže udělat dokonalý dojem i jediný detail, třeba podlahová lišta ze dřeva, obraz v dřevěném rámu, nebo dřevěné podložky pod hrnce a talíře.  

drevena miska 

Méně je více

Buďte ale opatrní. Platí, že méně je více. Příliš mnoho dřevěných prvků a doplňků v bytě naopak může působit velmi chaoticky. Přináší totiž různé dekory, barvy a struktury, které samostatně vypadají výborně, ale dohromady už tak působit nemusí. Pokud bude interiér celodřevěný, je lepší z jednoho druhu dřeva. Jinak se řiďte pravidlem tří – maximálně tři druhy dřeva v jedné místnosti. I tak by ale mělo jít o druhy dřeva, které k sobě ladí. Je možné u celodřevěných interiérů zvolit třeba jinou podlahu, buď ve stejném tónu nebo naopak výrazně kontrastní. Jestliže vsadíte na celodřevěné interiéry, naopak nábytek by měl být kontrastní, aby se v nich neztratil.

drevene obklady

Které dřevo se na co hodí?

Mezi u nás nejoblíbenější patří smrk, borovice, buk, dub, javor, olše, bříza i třešeň. Popularitu získávají ale i exotická třeba bambus nebo teak.

  • Smrk – nábytek v rustikálním venkovském stylu
  • Borovice – okna, dveře, nábytek v rustikálním stylu
  • Bříza – dýha, bytové doplňky
  • Ořech – obklady, dýhy
  • Buk – dveře, nábytek
  • Dub – podlahy, nábytek
  • Olše – věšáky, překližky, rámy, lišty
  • Třešeň – nábytek, umělecké truhlářství, dekorativní předměty

drevena podlaha v interieru

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist