Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Dřevité třezalky zkrášlí zahradu hned dvakrát

Srp 1626 Autor: Redakce

S příslibem jara se zahrada pomalu probouzí k životu, pupeny se nalévají, vše zezelená a pro nadšené zahrádkáře nastává nádherný čas. Co ale dělat, když nadvládu převezme parné léto? V nejteplejších měsících se pravidelně obalí květy řada okrasných dřevin – právě ty pak mohou společně s některými trvalkami tvořit základ vaší zahrady. Jejich koupí rozhodně neprohloupíte, protože většinou nevyžadují příliš péče, vypadají nádherně a dají se sehnat za minimální cenu.

drevite trezalky kvetouci ker

Léčivka nebo okrasný keř?

Když se řekne třezalka, málokoho napadne, že jde keř vhodný do zahrady. Známá je totiž především jako léčivá luční květina s drobnými žlutými kvítky – nezmar, který roste i okolo cest a kolejišť. Dřevité třezalky ovšem dovedou být platnou součástí zahrady, a to nejen kvůli zajímavým a nápadným květům, ale i pro trsy atraktivních červených plodů, díky nimž své okolí zkrášlují až do prvních mrazů. Právě s těmito tobolkovitými plody se můžeme často setkat v květinářstvích, jsou totiž ideálním doplňkem květinových aranžmá.

Pestrý výběr

Nejznámějším z dřevitých druhů je třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum), která sice dorůstá pouze 15 cm, o to více však vyniknou její květy, které dosahují až 5 cm v průměru. Kvete uprostřed léta a daří se jí v kypré půdě, kde si brzy vytvoří velmi pevný a hustý kořenový systém a půdu pokryje koberec rostlin. Proto je vhodná i do svažujících se terénů jako prostředek proti erozi půdy. Atraktivní variantu představuje odrůda Hypericum ‘Hidcote’, která může dorůst až metrové výšky, což z ní dělá ideální součást živých plotů.

drevite trezalky

Většina dnes šlechtěných odrůd se však obvykle označuje pouze rodovým jménem, za nímž hned následuje odrůda. Zde se setkáte s pestrou škálou barev od bílých odstínů (Miracle Gold, Miracle Fantasy), přes žluté (Miracle Pearl, Hitcote, Magical Limelight), růžové, oranžové (Jacqueline), červené (Miracle Red, Charlotte, Magical Beauty), zelené až po tmavě fialové. Existují i kultivary, u nichž již dozrávají první plody a současně se otevírá druhá generace květů (Miracle Attraction), čímž vzniká neobvyklý kombinovaný efekt.

drevite trezalky plody

Překvapivě nenáročná

Nároky na pěstování se mezi jednotlivými variantami třezalek v podstatě neliší a jejich pěstování není žádná věda. Stačí jim pěkné místo na mírném slunci nebo v chráněném, teplém polostínu a mírně vlhká půda, přičemž po zakořenění snesou i větší sucho. Půda by ovšem měla být dobře propustná, aby rostlina mohla rozvinout kořenový systém a nezahnívala. Půda však musí být dobře propustná, pokud by se totiž zadržovala voda okolo kořenových krčků, rostliny by mohly začít zahnívat. Nejdůležitějším pěstitelským zásahem je jarní řez, při němž se nemusíte bát jít až 5-10 cm nad zem, a odstraňování starých výhonků. Jistě vás potěší, že třezalky prakticky netrpí chorobami ani škůdci.

drevite trezalky ker

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist