Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Domácí štěstí a Korálovka

Úno 1018 Autor: Františka Podzimková

domaci stestiDomácí štěstí (Helxine soleirolii) je velmi roztomilá pokojová rostlinka s malinkými vzhlednými listy (obrázek porostu vlevo). Při vhodných podmínkách přerůstá v dlouhé vodopády zelených lupínků. Vypěstujete jí v jakékoliv pokojové teplotě, zaléváme jednou týdně a na jaře přihnojíme.

Jestliže chcete doma pěstovat rostlinu, které se bude u vás v pokoji jednoznačně dařit, je to pravou pokojová rostlina domácí štěstí. Díky ní se váš byt krásně zazelená.

Rostlina pochází ze středomořských oblastí, konkrétně z ostrovů Sardinie a Korsika. V těchto oblastech se jí daří opravdu hojně, dokonce je zde zahradníky využívána jako tráva.

Rostlinka je to opravdu drobná. Z jejího porostu se vytváří jakýsi koberec, který tvoří její drobné a kulaté lístky. Ty vyrůstají z narůžovělých stonků. Rostlinka to není nijak výrazná, pokud kvete, což se děje v průběhu celého roku, její kvítky jsou nenápadné a taktéž velice drobné.

Jak pěstovat domácí štěstí?

domaci stesti Helxine soleiroliiPokud se ji tedy rozhodnete pěstovat doma, měli byste vědět, že vyžaduje dostatek světla, snese dobře i polostín, ne však úplně přímé sluneční paprsky. Na teplotu není nijak náročná, při běžné pokojové teplotě se jí žít ideálně. Nevadí ji ani chlad, ale neměla by být v teplotě nižší než 7˚C. Na co však nikdy nesmíme zapomenout je zalévání a rosení. Rostlina miluje vlhkost a nedostatek vlhkosti ze vzduchu ubírá na kráse jejím listům, které pak zasychají. Substrát nesmí být nikdy suchý, protože bychom tím mohli rostlinu až zahubit. Samozřejmě zde platí pravidlo, že v jarních a letních měsících zaléváme více, zatímco přes zimu zalévání omezíme na minimum.

Rostlinu si můžeme snadno namnožit dělení, když ji budete přesazovat. To uděláme tak, že převislé stonky umístíme na květináče s navlhčenou zeminou, které pak připevníme drátkem. Aby se rostlině dobře dařilo je také nutné ji zhruba dvakrát do měsíce hnojit běžným hnojivem.

Nejideálnější a nejefektivnější je pěstovat rostlinu v zavěšené nádobě. Problémy s ní mohou nastat, je-li umístěna v příliš tmavém prostředí, nebo v prostředí, kde je přílišné horko. Tehdy může dojít k tomu, že se rostlina až příliš moc vytáhne do výšky a není už tak půvabná.

Její jedovatou napodobeninou je Nertera granadensis neboli Korálovka – rostlina známá z květinářství. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Proto je její pěstování u nás problematické. Rostlina potřebuje větší vzdušnou vlhkost a nižší teplotu a i tak roste velmi pomalu.  Velmi se doporučuje do malých příbytků. Kvete na jaře velmi nevýrazně a následně má krásné bílé plody, které posléze zežloutnou až zoranžoví.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Domácí štěstí a Korálovka
  • AG 5.6.2015 (17:21)

    Dobrý den, v Domácím štěstí se mi objevily asi půlmilimetroví tenoučcí broučci. Když je chci zamáčknout, jsou neuvěřitelně rychlí a jakoby odskočí. Květině se daří dobře, ale znervózňují mě tito škůdci. Nevěděl by někdo, jak je zahubit a neublížit květině? Děkuji.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist