Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Domácí čističe

Říj 1411 Autor: Redakce

uklidVětšina domácností vlastní několik, skoro až desítek druhů čisticích prostředků. Používáme je, protože samotná voda nedokáže smýt mastnotu. Čistič tedy funguje na chemické bázi, kdy spojí vodu a mastnotu a tato směs dokáže špínu spláchnout. Během první a druhé světové války se kvůli nedostatku živočišných a rostlinných tuků, které jsou potřeba k výrobě mýdla, začínají vyrábět také různé saponáty. Tyto prostředky mohou obsahovat řadu dráždivých chemických látek, které škodí našemu zdraví např. při doteku, špatně se rozkládají v přírodě a zásadním způsobem ovlivňují životní prostředí. Bohužel se takovéto výrobky běžně prodávají.

Můžeme vyzkoušet čističe, které mají být k přírodě šetrnější, je však možné, že narazíme na horší účinky čističe i na vyšší cenu. Proto je příhodné se nejdříve pozastavit nad účinky prostředků, které zplodila sama příroda, nebo které se můžeme jednoduše vyrobit doma.

Ocet

Jedna ze surovin, která nám v domácnosti může významně pomoci, je ocet. Ocet má značné dezinfekční účinky, brání proti rozvoji plísním, čistí vodní kámen. Úžasně funguje např. při čištění varné konvice. Naplníme ji vodou, přidáme trochu octa, zapneme konvici, necháme směs projít varem a je to. Pomocí zředěného octu vodní kámen můžeme také odstranit z pračky, z vodovodních kohoutků, toalet, umyvadel nebo z dlaždic v koupelně. Ocet mimo jiné čistí skvěle okna. Nejdřív okno vyčistíme hadříkem namočeným ve vodě s trochou octa, sklo nakonec vyleštíme novinami. Octem s vodou se dá také čistit lednička, dřevěná prkénka. Octový zápach za nedlouho vyprchá.

Sůlhrubozrnna sul

Další surovinou, kterou má doma každý a která se dá použít i jinak, než jen na vaření, je sůl. Sůl dokáže vyčistit skvrny od vína, slanou vodou a kartáčkem můžete vydrhnout svůj proutěný zahradní nábytek, poté bude vypadat téměř jako byste ho koupili včera. Kolečka na stolku po skleničkách, která nejdou setřít, odstraníte jednoduše houbičkou se solí a kapkou vody. Směsí soli, octa a vody se můžete zbavit zápachu z rukou po krájení cibule či česneku či skvrn např. z červené řepy či jiné barevné zeleniny. Pokud se Vám také stává, že se na žehličku nalepí nějaký materiál a její povrch už není hladký, můžete na papír nasypat trochu soli, přejet přes něj žehličkou a kousky by se z žehličky měly odstranit.

Citron

citron rozriznutyNeméně praktické účinky má citron. Citronem se můžeme zbavit zápachu z ledničky, stačí citronovou šťávu nalít na něco savého např. na vatu a v ledničce nechat několik hodin. Špína z grilu a roštů půjde citronovou šťávou se solí dolu. Krabičku, ve které si do práce přinesete boloňské špagety, ponořte do vody s citronovou šťávou, abyste se zbavili skvrn. Pár kapek citronové šťávy v lahvi jaru vylepší odmašťovací schopnosti prostředku.

Skvrny na prádle

Problémem, který často zvedá hospodyňkám tlak, jsou skvrny na prádle.  Skvrny se také dají většinou odstranit přírodními materiály. Pokud nedokážete vyprat čokoládu, látku na 30 minut namočte do mléka a poté klasicky vyperte v pračce. Borůvkovou nebo rybízovou marmeládu lze vybělit citronovou šťávou. Halenku od rajčatové omáčky namočte ve vodě s trochou octa. Ocet nebo citronová šťáva dokáže vyprat také skvrny od čaje, kávy, nebo trávy z kolenou. Velké potíže dělají skvrny od krve, v tomto případě je nejlepší jednat rychle a nenechat krev zaschnout. Na krev nejlépe působí sůl. Vezměte si houbičku a potřísněné místo drhněte houbičkou se solí a trochou vody. Sůl dále výborně působí na skvrny od červeného vína a v oblasti podpaží od potu či deodorantu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist