Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Dokonalá dřevostavba

Zář 1207 Autor: Františka Podzimková

Uvažujete o vhodné stavbě, či novostavbě někde na venkově? Mimo hluk a smog velkoměsta? Pak byste také měli zvážit adekvátnost stavení. Ne všude se totiž hodí ledajaká budova. Pokud nepotřebujete mít všechno zařízení i zevnějšek v nejmodernějším provedení, pak je na místě uvažovat o domku ze dřeva. Je jedno jestli si dům stavíte jako chalupu a chcete sem jezdit pouze na víkendy, nebo prázdniny, či stavíte dům na trvalé obydlení. Dřevostavba vám jistě bude vyhovovat v obou případech.

drevostavbaV dnešní době se staví dva základní typy stavení ze dřeva. Jednou je roubenka a druhou srub. Jaký je ale mezi nimi vlastně rozdíl? Srub je takový jaksi přírodnější. Přebýváte-li v něm, máte neustále pocit, jakoby dřevo neustále žilo. Je takové pasivnější a při stavbě vlastně nedochází k uzavření dřeva, takže vlastně v podstatě neustále dýchá a žije. Také je zde zdravější prostředí pro život, díky jeho vlastnostem je zde vlhkost neustále nějakých 40-50%.

Naopak dřevostavba klasická, třeba roubenka, je ve své podstatě úplně odlišná. Dřevo se uzavírá do různých folií, aby vydrželo jako nové po několik let. Navíc se roubenka vylepšuje všelijakými izolacemi, takže pocit splynutí s přírodou zde už není tak závratný.

Další nespornou výhodou je to, že srub můžeme téměř bez problémů rozmontovat a přemístit na jiné místo. To jde zejména kvůli tomu, že zde nefigurují žádné spoje vytvořené ze dřeva, ale všechno je naprosto přírodní. Takže víceméně je to v přeneseném slova smyslu takový pojízdný domeček.

Nejdůležitější je ale na celé stavbě to vybrané dřevo. Tvoří základ a zároveň jakési srdce a duši celého domu. Je to to, co je na domě nejvíce vidět. Nejvíce se staví ze smrku a borovice. Impregnace dřeva je velice jednoduchá, nejvíce se používají lněné laky. Pokud chcete mít dům opravdu přírodní, nezapomeňte i izolace udělat z přírodních materiálů. Skvělou volbou může být kožešina. Oceníte to zejména v zimě.

Při stavbě dřevostaveb se nejčastěji využívá tří základních technologií. Norské, kanadské a ruské. Norská má převážně všechny vnitřní i vnější stěny rovné, i ve spojích, tzn. nezakulacené. Nejrozšířenější jsou však kanadské. Ruská je taková smíšená, zevnitř a ve spojích je zakulacená, ale zevnitř rovná.

Ať už se rozhodnete jakkoli, věřte, že toto je jeden z nejvíce ekologických domů a rozhodně se vám v něm bude žít víc než pohodově.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist