Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Desítky tisíc ptáků hynou na sloupech vysokého napětí

Srp 1406 Autor: Redakce

capMladí čápi bílí v těchto dnech opouštějí hnízda a vydávají se na své první lety. Jedním z největších nebezpečí, která je nyní čekají, jsou tzv. sloupy smrti. Doposud jsou v České republice tisíce nezabezpečených sloupů vysokého napětí, na kterých zahynou tisíce, spíše však desítky tisíc ptáků.

Zejména při vlhkém počasí je pravděpodobnost elektrického výboje do na sloup usedajícího ptáka velmi vysoká. Doplatil na to i čáp Ondra, který se narodil spolu s dalšími 4 sourozenci handicapovaným rodičům v záchranné stanici v Makově. Ochránci přírody pro čtyři čápata pořídili GPS vysílačky tzv. baťůžky, aby mohli sledovat jejich další osudy, především pak jejich cestu na africká zimoviště. Je jasné, že Ondra už do Afriky nedoletí. Uletěl jen pár stovek metrů, než usedl na nebezpečný elektrický sloup. „ O tom, že sloupy smrti decimují naše ptáky, se ví už aspoň 30 roků. Jejich zabezpečování plastovými kryty či nahrazování sloupy bezpečnějšími však probíhá zoufale pomalu. Snad smrt Ondry alespoň trochu tento problém připomene a celý proces ekologizace elektrických tras urychlí“ říká Libor Šejna, vedoucí záchranné stanice v Makově a autor projektu Čápi letí do Afriky.

Shodou okolností (nikoliv však náhod) nález jiného spáleného čapího mláděte pod podobným typem sloupu u Mirošova nahlásila rokycanská záchranná stanice jen o dva dny dříve. Zjevně takto zahynou každým rokem desítky mladých bílých čápů.

Český svaz ochránců přírody

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist