Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co se spadaným listím? Ukrajinský student Walentyn Freschka z něj vyrábí papír

Led 2121 Autor: Redakce

Nečekejte žádný vybělený a hladký kancelářský papír. Jde o papír, který svým vzhledem připomíná spíše ten recyklovaný. Přesto nejspíš tato technologie ušetří životy mnoha stromů a sníží uhlíkovou stopu, kterou zanechává nejen výroba klasického papíru, ale rovněž likvidace listí. Mnozí z nás ekologicky myslících lidí teď totiž budou v šoku: ne, ne každé listí se kompostuje, často se neekologicky spaluje ve spalovnách. Nemluvě o pálení listí na zahradách.

spadane listi na papir

Foto: PublicDomainPictures, Pixabay

 

Snaživý a zvídavý ukrajinský student Walentyn Freschka vyrobil papír z obyčejného spadaného listí a o jeho technologii již mají zájem například v severských státech. Nejde přitom o zcela nový nápad. Pravděpodobně potřebovala uzrát doba a lidstvo se muselo začít děsit svého neekologického chování. Když v roce 1918 přišel s podobným nápadem vědec Edmont Perrier z Francouzské akademie věd, nikdo se této technologie nechopil a upadla v zapomnění. Teď je vše jinak a papír z listí se začne skutečně vyrábět.

Listí obsahuje 60 až 80 % celulózy. Je tedy ideální surovinou pro výrobu papíru

Student Kyjevské univerzity tvrdí, že na výrobu 20 000 listů papíru (pravděpodobně myslí velikost A4), potřebuje 1681 kilogramu listí, což podle něj odpovídá listí z 10 stromů. S výrobou experimentoval a dokázal z něj vyrobit papír, který je vhodný třeba na tašky, další obalový materiál, potenciál má jako toaletní papír nebo kartonáž na vajíčka. Na papír se však dá i kreslit a mimochodem pro kresbu uhlem i suchým pastelem bude ideální.

Recyklovaný nebo z listí?

Nápad je to skvělý, ale bude nejspíš konkurencí dnešnímu recyklovanému papíru, který rovněž omezuje zbytečnou spotřebu prvosuroviny – tedy dřeva na výrobu papíru. Dříve se řešil problém, že papír nejde recyklovat donekonečna (maximálně pět až sedm krát). Postupně se rozmělňují jeho vlákna, až je pro další recyklaci nevhodným. Proto nešly dříve recyklovat třeba papírové obaly od vajíček. Což už však neplatí. Ano, kartony od vajíček již patří do modrých nádob pro recyklování papíru. Moderní technologie si s nimi poradí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist