Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co s popelem z krbu? Využijte ho na zahradě!

Lis 2220 Autor: Claudie Kornelová

Podzim s sebou přináší jednu z nejjednodušších radostí života: Dlouhé večery strávené schoulení u krbu. Jakmile však poslední žhavé uhlíky na noc dohoří, zůstane po nich hromádka popela, kterou máte většinou chuť jednoduše sebrat a vyhodit. Nedělejte to! Tento popel lze využít více způsoby, než si možná myslíte, zejména na dvoře a zahradě.

popel

Použijte popel z krbu či grilování k vašim rostlinkám – poděkují vám za to. Zdroj foto: Unsplash.com – Agustín Ljósmyndun

Použití dřevěného popela proti příliš kyselé půdě

Dřevěný popel má vysoké pH, což znamená, že jej lze použít k neutralizaci příliš kyselé půdy. Zahradní půda musí mít obecně pH v rozmezí 6,5 až 7,0. Pokud provedete test půdy a zjistíte, že je nižší než 6,5, posypání trochou dřevěného popela ji pomůže zvýšit. Jednou za zimu použijte asi 60 gramů na každý metr čtvereční.

Přidávání dřevěného popela k rostlinám, které potřebují půdu s vyšším pH

I když je pH vaší půdy ve standardním rozmezí 6,5 až 7,0, některé rostliny na vaší zahradě potřebují ke správnému růstu půdu s ještě vyšším pH. Těmto rostlinám pomůže přidání trochy dřevěného popela navíc a zároveň dodá důležité živiny, jako je draslík.

Mezi rostliny, které mohou potřebovat trochu více dřevěného popela, patří růžičková kapusta, zelí, rajčata a většina ovocných keřů (s výjimkou borůvek a malin). Měli byste ho však držet dál od bramborových rostlin.

popel

Jsou rostlinky, které potřebují vyšší pH. To najdou právě v popelu. Zdroj foto: Unsplash.com – Jacek Dylag

Přidejte do ho kompostu

Dřevěný popel může být také užitečným doplňkem kompostu, protože pomáhá neutralizovat rozkládající se látky, které by jinak byly příliš kyselé, a zároveň přidává některé stopové prvky. Na rozdíl od přidávání popela přímo do půdy v okolí rostlin – což může způsobit příliš vysoké pH – vytvoří tento popel správnou kyselost kompostu.

Použijte ho k uhašení dalšího požáru

Starý popel ze včerejšího posezení u krbu může být užitečný pro další místa s ohněm. Ať už se jedná o krb nebo gril, můžete zbytky popela použít k uhašení uhlíků. Popel má schopnost vytvořit vzduchotěsnou bariéru, která dokáže zablokovat veškerý kyslík, který oheň potřebuje k tomu, aby hořel dál. Stačí mít část zbytků popela v kbelíku vedle ohniště a použít ho podle potřeby.

Co takhle zbytky popela z grilu?

Pokud grilujete na kusovém dřevěném uhlí, tak můžete, protože to je čisté dřevo. Pokud však používáte standardní brikety z dřevěného uhlí (které se dají zakoupit běžně v obchodech), jsou v nich plnidla a pojiva, která nejsou pro rostliny dobrá.

popel

Nemusíte se bát ani popelu, který vám zbyl po grilování. Jen se ujistěte, že v sobě nemá žádná dochucovadla ani nic podobného. Zdroj foto: Unsplash.com – Volodymyr Hryshchenko

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist