Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co potřebujete vědět o dvouletých rostlinách

Čvc 1606 Autor: Redakce

Jako dvouleté rostliny označujeme běžně ty, jejichž doba od vyklíčení po ukončení rozmnožování trvá dva roky. Někdy se tímto termínem označují i rostliny vytrvalé, které jsou pěstované ve dvouletých cyklech, jako například kultivary sedmikrásek. Často se jedná o krásné barevné květiny, které zkrášlí celou zahradu. Jak je správně pěstovat?

Výsev dvouletek

hvozdik bradaty barevnyVýsev provádíme klasicky podle návodu u konkrétního druhu rostliny. U některých případů se provádí výsev do pařeniště pro předpěstování. Jiné druhy mají naopak rády až přímý výsev na stanoviště. Jedná se například o hvozdíky (hvozdík bradatý) nebo zvonky. Na stanoviště dvouleté rostliny přesouváme v letních měsících, případně na začátku podzimu. Protože se dvouleté rostliny množí většinou semeny, je dobré výsev jednou za dva roky zopakovat.

Kdy je lepší nakoupit sazenice

Sazenice nakupujeme v případě, kdy nemáme možnost připravit si vlastní sadbu. Takto připravené a dostatečně zesílené sazenice přenášíme na stanoviště v druhé polovině sezóny – tedy v červenci, srpnu nebo začátkem září. Výsadbu na zimu chráníme vrstvou chvojí, která zabrání působení velkých mrazů.

kohoutek vencovy

Vlastní semena a samovýsev

hvozdik semenaDvouleté rostliny se množí převážně semeny. To znamená, že druhým rokem po odkvětu vytvoří semena, která mohou vyklíčit a začít další generaci. Platí to u těch druhů, které se běžně vysévají na venkovní stanoviště. Reálně možné to je pouze v případě, kdy stanoviště není nijak narušováno a jsou vhodné podmínky pro klíčení a následný růst nových rostlin. Pokud však chcete dosáhnout skutečně bohatého porostu, je dobré jednou za dva roky provést nový výsev.

Vhodná kombinace kultivarů

Ideální kombinace na záhony jsou časné jarní květiny, jako jsou tulipány, narcisy nebo hyacinty, ke kterým se hodí hvozdíky, macešky a sedmikrásky. Díky tomu bude záhon krásně kvést i na podzim. Efektně vypadají i různé barevné kultivary pomněnek, sedmikrásek a macešek v rámci jednoho záhonu nebo kompozice. Zajímavé barvy a tvary najdete i u hvozdíku karafiátu. Oblíbený je i vyšší proskurník topolovka, který najde své místo v pozadí nízkých květinových záhonů či jako doplněk k plotu.

kohoutek vencovy

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Co potřebujete vědět o dvouletých rostlinách
  • Miroslav Zářecký 16.8.2016 (09:22)

    Dobrý den. Prosím o radu,hvozdík bradatý mám vysetý v řádcích rostlinka je asi 8 cm vysoká porost je hustší. Mám ho rozsazovat? Dík za odpověď.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist