Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co je k mání ve světě vodovodních baterií?

Zář 1524 Autor: Dana Peštová

vodovoAť už vstáváte v pěr hodin ráno nebo si můžete přispat třeba do devíti, povede vaše první cesta po probuzení pravděpodobně do koupelny. Zvlášť v případě, že dům či byt obývá více osob, které se musí o koupelnu dělit, měla by být koupelna zařízena optimálně, funkčně a nadčasově.

Vzhled koupelny nejvíce určují použité obklady a velké kusy sanitární techniky, jako je vana či sprchový kout, případně umyvadlo. I detaily jsou velmi důležité. Například vodovodní baterie.

I v případě vodovodních baterií, ať už koupelnových nebo kuchyňských, se vyplatí připlatit si za kvalitu. Jejich design pak už volíme podle vlastního vkusu a ladění stylu koupelny či kuchyně.

Vybíráme vodovodní baterii

vodovoPokud chcete vsadit na jistotu, vybírejte mezi prověřenými značkami, jako je třeba Ravak, Sapho či Alveus. Většina výrobců nabízí kromě klasických vodovodních baterií i minimalistické moderní baterie určené pro podomítkovou montáž, která schová regulační kartuši, a jsou vidět pouze ovládací prvky.

V případě vodovodních baterií zůstává klasikou chromový povrch v lesklé, případně nerezový povrch v matné úpravě.  V poslední době jsou ale stále oblíbenější granitové dřezy a s nimi sladěné granitové vodovodní baterie ve stejném odstínu.

Baterie vybíráme nejenom podle tvaru a povrchu. Sortiment stojánkových, nástěnných, pákových, kohoutkových či již zmiňovaných podomítkových umyvadlových baterií je poměrně bohatý, stejně tak jako výběr vanových a sprchových baterií. Pokud si s výběrem nevíte moc rady, většinou neuděláte chybu, když se budete držet jedné značky a jednoho stylu či modelové řady pro všechny doplňky.

I v případě dřezové baterie do kuchyně se musíme rozhodnout, zda chceme klasickou nástěnnou nebo raději stojánkovou baterii umístěnou na dřezu nebo na pracovní ploše. Výběr stylu baterie je pak už jednoduchý. Stačí vybrat provedení s vysokým či nízkým ramínkem, které se vám nejvíce líbí. Velmi užitečná je dřezová baterie s vytahovací sprchou. Tam, kde by baterie překážela, lze zase použít dřezovou baterii se sklopným ramenem.

Design versus kvalita

vodovoI když vzhled je tím, co nás na první pohled u vodovodní baterie upoutá, důležitější je samozřejmě kvalita ovlivňující životnost a údržbu baterie. Kvalitu a životnost každé baterie do značné míry určuje kartuš. Levnější modely mohou sice na první pohled působit stejně kvalitně jako ty dražší, bývají ale často osazeny plastovými kartušemi, které nevydrží tak dlouho namáhání provozem a jsou velmi častou příčinou problémů s prokapáváním a dalších vad vodovodních baterií. Dražší vodovodní baterie jsou vybaveny odolnějšími keramickými kartušemi. Ty mají delší životnost a navíc lze v případě potřeby vyměnit stávající kartuš za novou a není nutné kupovat novou celou vodovodní baterii.

Při rekonstrukci staré koupelny bychom se neměli spokojit s pouhou výměnou obkladů, sanitární techniky a vodovodních baterií, ale zamyslet se i nad tím, zda není vhodné udělat nové rozvody vody, a případně i ochranné filtry.

Od starého k novému

Kohoutkové baterie, které byly dříve velice rozšířené, se kvůli horší regulovatelnosti teploty používají dnes již málo. Klasikou v koupelně i kuchyni jsou baterie pákové. Ještě vyšší komfort používání nabízejí baterie, respektive kartuše, které umí omezit průtok vody či baterie, které umí zajistit, aby teplota vody nepřesáhla 50°C. To je nejenom ekonomické a ekologické, ale také důležité pro bezpečnost malých dětí. Hlavně ve sprchových koutech oceníte baterie termostatické, kde lze jednoduše nastavit požadovanou teplotu, kterou nemusíte nastavovat před každým sprchováním.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist