Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Choroby rajčat

Čvc 1218 Autor: Redakce

choroby rajcatPaní Martina nám poslala moc hezký dopis, ve kterém si stěžuje na letošní úrodu rajčat. My vám část dopisu přinášíme spolu s odpovědí na její trápení.  Paní Martina nám napsala:

„Přestože bydlíme v bytovce, tak již několik let pěstuji každou sezónu keříčková cherry rajčátka na svém balkóně. Letos poprvé díky velmi vlhkému počasí, které nás v letním období zasáhlo, se mně s pěstováním mých oblíbených rajčátek moc nevede. Pídila jsem se tedy proč na kdysi krásných rostlinkách, které byli ozdobou mého balkónu, i když neměly ještě plody, se najednou utvářejí různé skvrny nebo žloutnou listy.“

Plíseň bramborová

Ve valné většině případů je zhoubou pro naše rajčata plísňové onemocnění. Jedná se o takzvanou bramborovou plíseň, které může zničit i celou rostlinku. Jestliže se na rostlině objeví šedé až černé skvrny místy i žluté, pak se jedná právě o tuto nemoc. Nejlepší ošetřením je napadené listy otrhat a spálit. Nikdy je nenechávejte volně zetlít na kompostu, jelikož bakterie, které způsobují toto onemocnění, byste si pouze jen přemnožili a následně roznesli po celé zahrádce. Pokud často prší, je v hodné v období června použít i preventivní postřiky.

list po aplikaci ridomiluTy doporučujeme i těm, kteří na svou zahrádku, potažmo balkon, nosí chemické přípravky jen velmi neradi. Vzhledem k tomu, že rajčata budeme sklízet až za několik dní, můžeme sáhnout po chemii v podstatě s čistým svědomím. Velmi účinným přípravkem je Ridomil, který má mnoho výhod. Jedná se totiž o kombinovaný, tedy systémově i kontaktně působící fungicid, který jednoduše naředíte s vodou (25 g na 2-10 litrů vody). Velmi nás zaujalo, že má tento fungicid velmi dlouhodobý účinek, protožezabezpečuje ochranu i nových přírůstků. Co se tohoto postřiku týče, prášek má po rozdělání ve vodě tmavě krémovou barvu. Tato barva zůstane v nepravidelných skvrnách na listech i zelených plodech asi týden (viz obrázek).

Velkým problémem je, že plíseň bramborová napadá i plody, na kterých se objevují šedozelené skvrny, které následně hnědnou, dužina houbovatí a měkne. Taková rajčata se samozřejmě konzumovat nedají. Krom preventivních postřiků můžete rostlině pomoci i tím, že otrháte všechny plody a listy, které se dotýkají země. Při zálivce dbejte na to, abyste nezkropili také rostlinu.

Jestliže je rostlina již hodně napadená, nic jí nepomůže a je potřeba ji zlikvidovat celou. I když otrháte zelená rajčata, můžete v jejich dozrání jen doufat, většina z nich už je stejně napadena a projevy plísňového onemocnění se brzy začnou projevovat.

Septorióza

septorioza rajcatDalší z nemocí rajčat je také septorióza. Je to také určitý druh plísně, na který zabírají pouze postřiky. Opět ale musíte stříkat preventivně, ještě než se choroba rozvine. V podstatě zabírají všechny přípravky, které jsou také na plíseň bramborovou.
Projevuje se obdobně jako plíseň bramborová též různými druhy skvrn, zejména hnědými skvrnami na listech.
S preventivními postřiky je nejlepší začít již v červnu, ještě než začnou plísně útočit a na rostlinkách ještě nejsou plody. Na tuzemském trhu je několik značek postřiků proti plísňovým onemocněním. Velmi účinné jsou postřiky Dithane nebo již zmíněný Ridomil.

Hnědá (alternariová) skvrnitost „čerň“

Jedná se o další z houbových onemocnění. Na rozdíl od plísně bramborové vyhovuje houbě Alternaria solani, která je původcem této choroby klidně i slunné teplé počasí. V první fázi nemoci najdete na listech malé velmi tmavě hnědé ohraničené skvrny, které se později slévají do větších obrazců. Následně dochází k odumření a odpadnutí celého listu.

Jako prevenci lze v první polovině června použít postřik Rovral aquaflo. Rovral aquaflo je širokospektrální kontaktní fungicidní přípravek, který inhibuje klíčení spor a navíc blokuje růst mycelia houbových patogenů. Ovšem Radomil působí jak proti plísni bramborové, septorióze, tak i proti hnědé skvrnitosti.

Pokud jsou napadnuty i plody, jsou příznaky velmi podobné jako u plísně bramborové, ale tmavé skvrny začínají většinou od stopky a jsou koncentrické.

Hniloba špiček plodů

Hniloba špiček plodů patří mezi fyziologické nemoci, protože je způsobena nedostatkem vápníku a vody v době zvětšování plodů. Velmi účinné jsou postřiky hnojivy s vysokým obsahem Ca přímo na list.

Bakteriální tečkovitost

Pokud na listech vašich rajčat objevují hnědé vystouplé tečky se žlutým lemováním, pak se s největší pravděpodobností jedná o bakteriální tečkovitost, která napadá listy i plody. Vhodným postřikem je Champion nebo Kuprikol.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

7 reakcí na Choroby rajčat
  • Anna 1.8.2020 (08:54)

    Doporučuji na plísně zkusit Pythium Oligandrum v přípravku POLYVERSUM Biogarden.
    Jedná se o parazitickou plíseň, která se živí ostatními plísněmi. Používám již několik let a mohu doporučit. Také známo jako „Chytrá houba“. Zkuste to.

  • Jarda 21.8.2019 (22:18)

    plody rajčat mají v okolí stopky žlutou skvrnu, jinak jsou červená, jde o odrůdu Toro poraďte, co to může být a co proti tomu dělat.

  • Pepa 28.7.2016 (09:03)

    Jen pošahané hovado si na svou domácí zeleninku nastříká chemické svinstvo.
    Dobrou chuť a krásné umírání na rakovinu….

  • Kateřina 17.7.2016 (23:44)

    Dobrý den.Mohli by jste mi prosím poradit? Když si v obchodě koupím rajčata,která nejeví žádné známky poškození,tak i přesto se mi na některých rajčatech po několika dnech objeví černé flíčky. Neskladuji je v ledničce.Nevím jestli mohu tato rajčata ještě konzumovat,nebo jestli jsou zdraví škodlivá a obsahují nějakou plíseň.Děkuji za odpověď.Katka

    • Petra 25.5.2020 (08:31)

      Staci, ze je v lednici skladuje dodavatel a obchodnik.

  • miroslav 13.6.2014 (00:22)

    Prosím o radu na rostlině rajčat vrcholech i na vyrůstajících postranich výhonech se lístky zrolují do půlměsícovitého tvaru,rostlina neroste a nerodí předem děkuji za radu prosím poradte

    • JarmilaŠašková 22.5.2016 (08:37)

      Dobrý den,stalo se mi to poprvé,že mám už u rajčatové sadby srolované lístky-je to plíseň?

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist