Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Choroby jabloní a napadení plodů

Říj 1026 Autor: Redakce

Černá moniliová hniloba zničí zralou úrodu

Extrémně vlhké a studené léto přispívá k rozvoji moniliové hniloby. Černá moniliová hnoliba, která se projevuje tmavnutím plodů po skvrnách následně zčerná celé jablko. Hniloba zcela zničí plody a je potřeba je důkladně třídit a nenechávat s ostatními plody. Boj provádíme na začátku kvetení postřikem až do jeho konce.

Protože jde o silně nakažlivou houbovou chorobu, musíme odstraňovat ze stromu napadlá jablka a stejně tak i sbírat spadaná. Nejhorší na této hnilobě je, že napadá až zralé ovoce, takže i když jsme se celý rok snažili o hezkou úrodu, může být až v době konzumace zničena.

Chodbičky způsobené pilatkou

Další nevzhledné poškození je napadení pilatkou. Plod se deformuje a není plně vyvinut. Vidíme na něm jakoby „chodbičky“, které zduří, protože se plod brání hojivým pletivem. V tuto dobu se škůdcem opět nic neuděláme, je potřeba stříkat na jaře.

Strupovistost napadá celou rostlinunemoci jablek

Strupovitost je další choroba plodů jabloní, která způsobuje skvrny a je to vstupní brána pro infekce typu monilioza. Strupovitost je velmi zákeřná choroba, která postihuje snad celou jabloň od listů až po plody. Rozeznáme jí podle toho, že tvoří sazovité skvrny, které deformují listy, které v případě silného napadení brzy opadávají. Plody jsou rovněž deformované, praskají a opadávají. Proti strupovitosti bojujeme především výsadbou rezistentních odrůd a také sbíráním napadaného listí, kde patogen přezimuje.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist