Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Chcete zelené osení? Právě nyní je vhodné ho zasít

Bře 2119 Autor: Redakce

Sytě zelené, jaro doslova volající osení je jeden ze symbolů Velikonoc. My ho sejeme poměrně často. Osení dáváme zobat slepicím a přilepšujeme morčatům. Tak nyní alespoň více, co s ním po Velikonocích. Ovšem pokud nemáte zvířata, můžete děti nechat přerostlé osení ostříhat, tím se také zabaví. V dnešním článku se dozvíte vše potřebné a naše vychytávky, aby bylo oseníčko jaksepatří dekorativní. Historie setí obilí koncem zimy má dlouholetou tradici. Dříve mělo připomínat blížící se jaro a tím práci na poli pro vlastní obživu.

kdy vysit oseni

Foto: Jana Šťastná, Príma receptář

3 tipy pro dokonalé osení

Vyberte vhodnou nádobu. Ta by neměla být ani malá ani velká. My jsme použili starý košíček z dekorace loňského roku. Využijete ale také třeba velký kelímek od jogurtu omotaný jutou a podobně. Určitě nedoporučujeme kelímky s průměrem menším než 12 cm. Jinak si s výběrem nádoby nemusíte dělat až takové starosti. Při správné zálivce nepotřebujete ani odtokovou dírku.

1. Nákup osení a zeminy

Osení seženete v každém květinářství a hobby marketu. Sáhnout ale můžete po obyčejné krmné pšenici a jiném zrní. Zeminou může být jakýkoliv univerzální zahradnický substrát.

2. Čas

Nejlepší doba, kdy zasít osení je právě nyní, tedy asi 14 dní před velikonočními svátky. Pokud si vzpomenete později a nechcete se vzdát zelené velikonoční dekorace, sáhněte po rostlinách, které klíčí extrémně rychle. V takovém případě doporučujeme řeřichu nebo třeba čočku.

Náš tip: Pokud máte pocit, že osení roste příliš rychle a nechcete ho stříhat, umístěte misku či květináč na chladnější místo, růst bude pomalejší.

3. Vyséváme osení

Nádobu naplňte zeminou ze ¾ a lehce udusejte. Posypte zrním tak, aby byla téměř celá zemina pokryta, ale zároveň aby se zrníčka moc nevršila. Zrníčka můžete rozprašovačem s vodou trochu orosit. Na zrní navršte zeminu tak, aby byla asi 1 cm pod okraj nádoby. Nejvhodnější je, pokud je na zrní vrstva zeminy ve výšce asi 2 cm. Zeminu opět jemně udusejte a zalijte.

Nádobu dejte za okno a pravidelně zalévejte tak, aby substrát nevyschl. Zároveň ale dbejte na to, aby nebyl přemokřený.

Náš tip: Pokud budou osení zalévat děti a vy máte pocit, že to mohou se zálivkou přehnat, zvolte nádobu s odtokovou dírkou. Na dno nádoby můžete dát drenážní vrstvu v podobě štěrku, keramzitu, drobných kamínků a podobně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist