Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Černohlávek obecný: Jemně mletý hojí rány

Čvc 1514 Autor: Renata Petříčková

cernohlavekTato fialově kvetoucí bylinka zaujme záplavou černých poupátkových hlaviček v době těsně před rozkvětem, kvetoucí pak připomíná jakousi gigantickou mateřídoušku. Kdepak, není vůbec obyčejná, ač jí najdete téměř všude. Mezi nejzajímavější formy použití patří „bylinný zásyp na rány“. Černohlávek obecný (Prunella vulgaris) má silné protizánětlivé účinky a léčí vnitřní i vnější potíže našeho těla. V celostní medicíně dokonce harmonizuje dráhy ledvin a močového měchýře. Tím může pozitivně působit třeba na migrény nebo stresové bolesti hlavy.

Někdy se na louce těžko rozeznává černohlávek obecný, jež má drobnější květy od černohlávku velkokvětého, který má květy mohutnější. Dobře rostoucí černohlávek obecný může být celkem velký a naopak, špatně rostoucí černohlávek velkokvětý může mít kvítka velikosti toho obecného. Záměna ale nevadí, léčivé účinky mají oba druhy naprosto stejné. Když se na něj podíváte zblízka, díky podobě lístečkům i formě květů, napadne vás, že je určitě příbuzný s hluchavkou, a je to pravda. Je to vytrvalá bylina, někdy však v případně nepříliš příznivých podmínek pro růst, je pouze dvouletkou.

Roste na vlhčích místech

cernohlavekNa suchých vyprahlých místech ho nehledejte. Ale častokrát je ho dost na městských trávnících, většinou po druhém nebo třetím posečení. Aby dobře rostl, potřebuje spíše vlhčí půdu a tak se mu dobře daří i na zahradách a vlhčích loukách, pastvinách, okrajích lesů, na slunných mýtinách nebo v příkopech.  Černé hlavičky jsou nepřehlédnutelné, následně vykvétají do asi 2-3 cm velkých květů. Červenec a srpen je ideální doba pro jeho sběr. Jeho růst podpoříme pravidelnou sečí, takže ho můžeme průběžně na různých místech nacházet až do října.

Drogou jsou plně rozkvetlé hlavičky květů nebo celá nať, sušená nejlépe ve stínu při teplotě nepřesahující 40 °C, aby si zachovala svou barvu a tím i léčivé látky.

Zvyšuje srážlivost krve

cernohlavekČernohlávek obsahuje řadu účinných látek: hořčiny, pryskyřice, třísloviny, prunelin, olejnaté substance, flavonoidy, fenolické kyseliny (rozmarýnovou a kávovou), tanin a z vitamínů potom B1, K, C. Najdeme v něm také jednu nepříliš dobře prozkoumanou látku ovlivňující srážlivost krve (zvyšuje ji), takže pozor při jeho větší konzumaci by si měl dát každý, kdo má potíže s vysokou srážlivostí krve. Tam raději z opatrnosti černohlávek jen v malém množství nebo ho vynechte. Na druhou stranu je právě toto vlastnosti, která pomáhá hojit rány při vnějším použití.

Užití je především při zánětech, a to jak vnitřních, tak zevních:

  • Kloktadlo při angíně nebo při zánětech zubů nebo aftech
  • Bolesti žaludku a zánět žaludku
  • Střevní potíže a průjmy
  • Má podpůrný účinek také při zánětu ženských orgánů, pochvy i vaječníků
  • Léčí záněty močového měchýře, je močopudný
  • Sušená rozdrcená nebo čerstvá rozmačkaná bylinka je vhodná jako zásyp na rány
  • Aknózní pleť nebo pleť podrážděná sluníčkem uvítá potírání odvarem z černohlávku, stahuje póry a léčí zánět
  • Také posiluje organismus a hodí se při regeneraci po nemoci

TIP: Na pleť můžete zkusit peeling ze sušené bylinky, rozdrcenou například v kokosovém oleji. Peeling pak nejen odstraní odumřelé buňky, ale také působí hojivě.

Umí toho ale mnohem víc

Tato bylinka má také protiplísňové účinky a regeneruje organismus ve všech směrech. Hodí se při léčení zánětů jater a účinek byl prokázán také proti salmonele, E. coli nebo různým streptokokovým infekcím. Dobrý doplněk pro léčení zimních neduhů… Jinak ho lze použít i do směsí léčících vysoký krevní tlak nebo v kombinaci s ostropestřcem mariánským pro vyčištění jater.

TIP: Mladé lístky lze použít do salátů

Do koupele na hemeroidy i bolavé svaly

cernohlavekMá úžasné léčivé účinky i ve formě koupelí. Uvolňuje svaly, mírní bolesti svalů po námaze a také ulevuje od bolesti kloubů. Stahující a protizánětlivý účinek uvítá i ten, kdo trpí na hemeroidy. Ženy mohou využít sedací koupele nebo výplachy při zánětech pochvy. Prunella vulgaris je jak vidíte, někdy trochu opomíjená, ale velmi všestranná bylina.

ZAJÍMAVOST:  Černohlávek mírní AIDS. Výzkumy dokázaly, že látky obsažené v černohlávku obecném umí zpomalit množení viru HIV!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist