Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Čemeřice, posel jara

Led 1218 Autor: Redakce

ruzova cemericeZima je v plném proudu, ale zahrádkáři se jistě těší na první jarní dny, kdy začnou sít první otužilou zeleninu. Zahrada ale může být krásná i v tuto dobu nebo za několik týdnů, kdy pod sněhem začnou vykukovat jarní cibuloviny. Kráskou mezi posly jara je ale bezesporu čemeřice, lidově sněžná růže, latinsky Helleborus, které kvetou od ledna do dubna.

Čemeřice je původem z Asie, odkud se rozšířila doslova po celém světě. Jde o zcela mrazuvzdornou trvalku, která je zelená i v zimě a krásně kvete brzy z jara. Na zahradách je k vidění v barvě bílé nebo nachové. Ovšem znalci moc dobře vědí, že barvy jejich květů jsou od zelené, přes bílou a růžovou, až po tmavě fialovou. Krom již zmíněných, poměrně velkých miskovitých květů se zajímavým středem (záleží na druhu: 3-5 cm) je čemeřice dekorativní i svými členitými listy.

Pěstujeme čemeřici

Čemeřice je poměrně nenáročná trvalka, která ale vyžaduje polostín a propustnou humózní půdu s přídavkem malého množství vápence. Různé druhy čemeřice buď koupíte v zahradnictví, nebo rozmnožíte dělením ihned po odkvětu-a to dvěma způsoby. Celý trs vyhrabejte ze země a rozdělte na jednotlivé části případně od mateřské rostliny, nebo rýčem oddělte odkopek. Ostatně dělení čemeřice snáší velmi dobře. Přežije odkopek s minimálně čtyřmi pupeny-a ty se sází cca 35 – 40 cm od sebe.

presazovani cemericeKam čemeřici zasadíte, si velmi dobře rozmyslete, protože těžce snáší přesazování. Pokud pravidelně neodstraňujete odkvetlé květy, čemeřice ráda vysemení. Jde tedy o další způsob množení (pozor, semena jsou jedovatá).

Výsev semen čemeřice

Zralá semínka posbírejte cca v období června. Zejména doporučujeme vysévat čemeřici smrdutou, která snáší mnohem hůře dělení než jiné, běžně pěstované druhy. Posbíraná semena necháme nabobtnat v malém množství vlažné vody. Po dvou hodinách semínka poházíme na standardní výsevní substrát a umístíme na 2 měsíce do teploty okolo 20ti stupňů.  Na další 2 měsíce pak přemístíme misku do teploty jen 10 stupňů. Po zbytek vegetační doby dbáme na teplotu asi 14 stupňů. Semena klíčí velmi pomalu a první rostlinky se začnou objevovat asi za 9 měsíců. Na květy si počkáte 3-5 let.

Během kvetení v lednu až dubnu vyžaduje v nemrazivých dnech pravidelnou zálivku, v létě jí přemokření naopak škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob. Nejzávažnějším problémem při jejím pěstování bývají slimáci, kterým čemeřice velmi chutná. Navíc je pěstována ve stínu, kde se daří i slimákům.

Stejně jako jarní cibuloviny, se i čemeřice hodí k rychlení. Z krásných květů se tak můžeme těšit i během prosince a čemeřici využít na dekoraci vánočního stromu.

Druhy čemeřic

Velmi vyhledávanými jsou původní, botanické druhy. Pro začínající zahrádkáře jsou ale nejvhodnější hybridní druhy, které jsou kříženy tak, aby vznikly krásné, a při tom nenáchylné kultivary. Asi nejrozšířenější je Čemeřice východní (Helleborus orientalis). Na stinných zahradách je velmi vyhledávanou rostlinou, nejlépe se jí daří pod jehličnatým porostem.

  • Čemeřice černá (vánoční)(Helleborus niger) s čistě bílými květy
  • Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se žlutozelenými květy
  • Čemeřice Atrorubens s purpurově červenými květy
  • Čemeřice Burgunder Blut s velmi tmavými až purpurovými květy
  • Čemeřice Sirius se žlutými květy
  • Čemeřice Taurus se světle růžovými květy

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist