Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Časté dotazy ke správné výživě psů a koček

Říj 1901 Autor: Redakce

Mám tříletého psa – kokršpaněla, který často trpí na nadýmání. Může pomoci změna stravy?

Problémy s nadýmáním často znamenají, že vybrané krmivo psovi nevyhovuje, a proto je dobré se zamyslet nad jeho změnou. Především špatně stravitelné potraviny u psa způsobují nadměrnou fermentaci v tlustém střevě a následnou tvorbu plynu.  Pozor si dejte v krmivu především na: sójové boby, mléčné výrobky i vysoký obsah tuku či koření a různá dochucovadla. Pokud pes trpí plynatostí, i když ho krmíme sensitivním krmivem, které podporuje zažívání, tak by se psovi mělo nejprve kompletně vyměnit krmivo a pokud nepomůže ani toto, tak je dobré zvíře testovat na malasimilaci (špatné trávení nebo nedostatečnou absorpci živin z výživy).

Je pravda, že své kočce bych neměla dávat mléko?

Ano. K častým mýtům i díky animovaným pohádkám a dětským malovánkám patří to, že kočky milují mléko. Opak je ale pravdou. Kravské mléko obsahuje laktózu, na kterou má kočka intoleranci. Mléko i jiné mléčné výrobky jako např. sýr kočky špatně tráví, mohou tak způsobit nehezké zažívací potíže v podobě zvracení či průjmu. Mléko je vhodné pouze pro koťata v době kojení. Toto mléko má specifické složení, které nevyvolá zažívací potíže. 

kocka mleko

Rád bych si domů ke svému psovi pořídil i kočku. Jak má vypadat správná výživa obou zvířat v jedné domácnosti?

Pes a kočka musí mít na jídlo každý vlastní vodu i misku, protože obě zvířata si teritoriálně hlídají stravu. „Rozhodně není vhodně krmit stejnými granulemi či stejnou stravou. Pes a kočka potřebují trochu jiné složení stravy. Například kočičí žrádlo je bohatší na bílkoviny a tuky, kterých pes potřebuje o trochu méně. Takže pes krmený kočičím žrádlem může více přibývat na váze. Zvířata také krmte odděleně, “ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček. Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to šelmička, která je zvyklá chodit lovit v noci. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech.

Odpovídá: Martin Pučálka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist